Aktualne ceny pszenicy w krajowych skupach i prognozy na 2022 r. według ekonomistów

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ceny zbóż kształtują się na rekordowych poziomach.
Ceny zbóż kształtują się na rekordowych poziomach. pixabay.com
Cena pszenicy paszowej czy konsumpcyjnej w wysokości 1200-1300 zł netto za tonę dominowała w propozycjach punktów skupu z województwa kujawsko-pomorskiego pod koniec grudnia. Ile będzie kosztowała pszenica w 2022 roku? Trzymać zboże w silosach czy sprzedać już teraz? Sięgamy po analizy i prognozy cen zbóż ekspertów z PKO Banku Polskiego.

"Biorąc pod uwagę poziom inflacji, to lepiej mieć towar niż gotówkę", uważa jeden z rolników biorący udział w dyskusji o cenach zbóż. Czy rzeczywiście warto czekać? Skupy i zakłady przetwórcze sygnalizowały ograniczoną podaż zbóż właśnie z tego względu, że rolnicy wstrzymują się z odstawieniem ziarna, przyglądając się rosnący cenom.

Ceny większości zbóż wzrosły do rekordowych poziomów w połowie 4 kwartału 2021 roku

"W listopadzie przeciętna cena skupu pszenicy w Polsce wyniosła 119,8 zł/dt, co oznaczało wzrost o 46% r/r (vs +37% r/r w październiku, i +28% r/r w 3q21). Podwyżki cen są efektem napiętej sytuacji popytowo-podażowej na świecie", odnotowują eksperci z PKO Banku Polskiego w Agro Nawigatorze 4/2021.

Sytuacja na światowym rynku zbóż ma odzwierciedlenie e cenach na polskim rynku. Pojawiły się korekty cen w kontraktach na marzec 2022.

W listopadzie dynamikę cen napędzały dodatkowo niepokoje związane z dostępnością zbóż z basenu Morza Czarnego, czynniki spekulacyjne oraz obawy o jakość pszenicy w Australii. Ostudzenie nastrojów na rynku surowców i bardziej komfortowy obraz rynku przedstawiony w grudniowym raporcie WASDE przyniosły korekty cen w grudniu na rynkach kontraktów terminowych. Notowania pszenicy na MATIF (kontrakt marcowy 2022) na koniec grudnia (27.12) osiągnęły poziom 290 EUR/t, tj. mniej o 4,4% m/m.

Cena pszenicy w 2022 roku. Prognoza

Według bankowych prognoz pszenica w 2022 roku będzie kosztowała minimum o 1,4 więcej niż w styczniu poprzedniego roku. "Szacujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w 2022 będzie wyższa o 25-35% r/r, przy stopniowym spadku dynamiki w kolejnych miesiącach roku".

Analizy sektorowe wskazują również na to, że wysokie ceny nawozów przełożą się na zbiory.

Prognoza zakłada, że zbiory w 2022 w niektórych ważnych obszarach produkcyjnych zostaną uszczuplone (w stosunku do potencjału) przez zmniejszone zużycie nawozów. Wiązać się to będzie z prawdopodobnie ograniczoną ich dostępnością oraz historycznie niskim poziomem relacji cen zbóż do cen nawozów, zmniejszającym opłacalność ich stosowania. Dodatkowo wzrost cen gazu, wskutek ograniczenia dostaw przez Rosję w drugiej połowie grudnia, prawdopodobnie przyniesie dalsze podwyżki cen nawozów.

Ceny zbóż - koniec grudnia 2021

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, notowania 27 grudnia 2021

  • żyto - 1000 zł/t
  • pszenica - 1400 zł/t
  • pszenżyto - 1200 zł/t
  • jęczmień 1300 zł/t
  • owies - 1000 zł/t
  • kukurydza - 1400 zł/t

Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, notowania 20-26.12.2021:

  • pszenica - 1200-1400 zł/t
  • owies - 800-1000 zł/t
  • kukurydza - 1100-140 zł/t
  • jęczmień - 980-1350 zł/t
  • pszenżyto 1000-1100 zł/t

Większy eksport pszenicy z UE

Według Eurostatu unijny eksport pszenicy od 1 lipca do 12 grudnia wzrósł o ok. 9% r/r. Napędzany był większą sprzedażą do Egiptu, która odpowiadała za prawie całość wzrostu w tym okresie. Jedną z przyczyn było ograniczenie sprzedaży rosyjskiej pszenicy na rynek egipski. Choć 4. kwartał 2021 r. przyniósł spadek dynamiki sprzedaży, to możliwe, że wzrosty utrzymają się do końca sezonu m.in. z uwagi na wysoką produkcję w UE i planowanie zmniejszenie kontyngentu eksportowego pszenicy przez Rosję (z 11 mln t do 8 mln t od lutego’22 do czerwca’22).

Mniej dynamiczne zmiany, choć też w kierunku uspokojenia nastrojów, odnotowano w przypadku pszenicy. Według USDA światowe zbiory w sezonie 2021/22 mogą wynieść 778 mln t. (+0,3%r/r, +0,3% do prognoz z października), jednocześnie wciąż będzie to poziom niepozwalający na pokrycie wzrostu światowej konsumpcji, co skutkować będzie spadkiem zapasów na koniec sezonie 2021/22.

Źródła: Agro Nawigator 4/2021, PKO Bank Polski, ODR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.