Ceny jabłek są bardzo niskie. Kto nie musi, nie sprzedaje

Redakcja
Cena hurtowa mniej popularnych odmian jabłek waha się w granicach 65-75 zł/kg
Cena hurtowa mniej popularnych odmian jabłek waha się w granicach 65-75 zł/kg Polska Press
Sadownicy, którzy mają dobre chłodnie, zapowiadają, że będą trzymać jabłka do wiosny. Ceny tych owoców są nadal niskie. – Musiałem sprzedać połowę zebranych jabłek, bo znajdowały się one w zwykłej chłodni – mówi Marek Warchoł z Topolan. – Drugą połowę, która znajduje się w chłodni z kontrolowaną atmosferą, będę przechowywał aż do wiosny. Ma on nadzieję, że może wówczas cena jabłek pójdzie w górę.

Teraz w sprzedaży hurtowej za kilogram bardzo ładnych jabłek  (najbardziej pożądanych odmian) można otrzymać maksymalnie 80 gr. Cena mniej popularnych odmian waha się w granicach 65-75 gr./kg.

 

Nie jest to cena opłacalna – podkreśla Marek Warchoł. – Powinna być wyższa chociaż o 20 gr.

Również do wiosny zamierza trzymać jabłka w chłodni Robert Backiel, sadownik z podbiałostockich Łysek (większą ich część przeznaczył na produkcję soków).

– Za taką cenę żal sprzedawać ładne jabłka – podkreśla.

Eksport trochę wzrósł

Dane Eurostatu wskazują, że eksport jabłek nieznacznie wzrósł. W pierwszych czterech miesiącach bieżącego sezonu (2016/2017) wolumen eksportu jabłek z Polski wyniósł około 112 tys. t. Oznacza to, że zwiększył się o ponad 9 proc.  w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego sezonu. Jednak w zestawieniu ze średnią z pięciu ostatnich sezonów był o ponad 4 proc. mniejszy.

Podlascy sadownicy twierdzą, że trudno jest zauważyć wzrost eksportu. Marek Warchoł mówi, że na początku sezonu sprzedawał jabłka za granicę. Jechały one w kierunku wschodnim. Teraz, ci sadownicy, którzy wyjmują jabłka z chłodni, twierdzą, że eksport przystopował. Ale może być to spowodowane przerwą świąteczną w państwach wschodnich.

Mniej do UE, więcej na Białoruś

Z danych przedstawionych przez BGŻ BNP Paribas wynika, że istotnej zmianie uległa struktura kierunków eksportu. W omawianym okresie blisko 60 proc. polskich jabłek trafiło na rynki pozaunijne, podczas gdy w poprzednim sezonie było to jedynie 23 proc. Oznacza to, że wywóz jabłek poza UE zwiększył się niemalże trzykrotnie z poziomu 24 tys. t w sezonie ubiegłym do 67 tys. t obecnie.

Wzrost ten w największym stopniu wynikał z blisko czterokrotnego zwiększenia wolumenu eksportu jabłek na Białoruś, którego poziom oceniany jest na 47 tys. t, w porównaniu z 12 tys. t w sezonie ubiegłym. Taka wielkość eksportu jest nawet o 80 proc. większa w stosunku do sezonu 2014/15.

– Tegoroczne ożywienie w eksporcie do naszego wschodniego sąsiada może wynikać między innymi z niskich cen jabłek w kraju, a także z ich większej dostępności,  będącej konsekwencją rekordowych zbiorów – ocenia Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

 

Jednocześnie eksport wewnątrzunijny zmniejszył się o 43 proc. – z poziomu 79 tys. t do 45 tys. t. Za spadek ten w największym stopniu odpowiedzialne były Niemcy, które w poprzednim sezonie były największym, zagranicznym odbiorcą polskich jabłek. W pierwszych czterech miesiącach tego sezonu eksport jabłek do Niemiec zmniejszył się do 13 tys. t, co oznacza ponad 44-procentowy spadek (-11 tys. t) . Istotnie zmniejszył się także wolumen eksportu na Litwę (-8 tys. t), Łotwę (-9 tys. t) i do Czech (-2 tys. t).

Obecne tendencje w handlu zagranicznym jabłkami nie przesądzają jeszcze o tym, jak ostatecznie ukształtują się poziom i kierunki eksportu w bieżącym sezonie.

– O jego kształcie decydować będzie popyt w pierwszym półroczu bieżącego roku – podkreśla Magdalena Kowalew­ska.  – Jednak obecna sytuacja, kiedy to możemy obserwować znaczne zwiększenie wywozu jabłek poza UE jest zjawiskiem pozytywnym, ponieważ w tym okresie to właśnie kraje pozaunijne odpowiadają za znaczną część polskiego eksportu jabłek.

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny jabłek są bardzo niskie. Kto nie musi, nie sprzedaje - Gazeta Współczesna