Ratują kuropatwy. 80 ptaków wypuszczonych na pola

Redakcja
Osiemdziesiąt kuropatw zostało wypuszczonych przez myśliwych na pola w okolicach Wałbrzycha. To kolejna odsłona akcji ratowania ginącej drobnej zwierzyny. Reintrodukcje różnych gatunków zwierząt wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Kuropatwom szkodzi rolnicza chemia stosowana w wielkoobszarowym rolnictwie. Znikają także ich miejsca do życia czyli śródpolne zadrzewienia i miedze porośnięte krzewami. Zwierzęta są prześladowane przez drapieżniki, m.in. lisy.

- Ptaki znajdą tutaj dobre i bezpieczne warunki do życia, czyli łąki, pola uprawne ze zbożami, dużą ilość zakrzaczeń, miedze oraz dostęp do wody z oczek wodnych i pobliskiego strumyka - ocenia Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Mamy nadzieję, że kuropatwy dochowają się młodych na wiosnę przyszłego roku - dodaje.

Ratują kuropatwy. 80 ptaków wypuszczonych na pola

Myśliwi zadbają o dalszy los wypuszczonych kuropatw pochodzących ze sztucznej hodowli. Podbudują zadaszone karmiki, w których w zimie będzie wykładane pożywienie. Kuropatwa to ptak z rodziny kurowatych. Odżywia się nasionami chwastów i zbóż, jagodami czy pączkami różnych roślin, latem w jej menu pojawiają się także owady. Bezkręgowce są podstawą diety piskląt.

 

Zające i kuropatwy są podstawowymi gatunkami zwierzyny drobnej w Polsce. O lat 90-tych na Dolnym Śląsku myśliwi nie prowadzą polowań na te zwierzęta. Akcja wypuszczania kuropatw to wkład własny Koła w działania na rzecz reintrodukcji drobnej zwierzyny.

 

Ratują kuropatwy. 80 ptaków wypuszczonych na pola

 

Źródło: WFOŚiGW Wrocław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ratują kuropatwy. 80 ptaków wypuszczonych na pola - Gazeta Wrocławska