Wasze pytania o dopłaty 2017. ARiMR odpowiada rolnikom

Opracowała Lucyna Talaśka-Klich
Na pytania dotyczące dopłat dla gospodarzy odpowiadają pracownicy toruńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

ARKADIUSZ ZE ŚWIĘTOKRZYSKIEGO: - Co się zmieniło w płatności do krów? Do ilu sztuk będzie przysługiwać pomoc?

W przypadku sektorów młodego bydła i krów zmniejszono maksymalną liczbę zwierząt, do których może zostać przyznana płatność, z dotychczasowych 30 szt. do 20 szt.

 

TOMASZ Z KUJAW: - Zastanawiam się nad wypełnieniem wniosku przez internet. Zrobię to prawdopodobnie z pomocą syna, z którym wspólnie prowadzimy rodzinne gospodarstwo. Słyszałem, że trzeba się zalogować do systemu ARiMR. To mnie nie przeraża. Mnie interesuje jeszcze jedna rzecz - czy po wysłaniu tego wniosku otrzymam jakieś potwierdzenie? Żeby potem nie okazało się, że złożyłem go za późno, albo nie złożyłem w ogóle!

-  Po zatwierdzeniu przez rolnika danych w umieszczanym na stronie internetowej Agencji formularzu wniosku, rolnik uzyskuje z systemu teleinformatycznego Agencji potwierdzenie złożenia wniosku, zawierające unikalny numer nadany przez ten system oraz datę złożenia wniosku. Za datę złożenia wniosku za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji uważa się datę zatwierdzenia danych zawartych w tym formularzu.

 

TOMASZ Z POMORZA: - Przekonałem się do roślin strączkowych, cieszyłem się, że z tego powodu mogę dostawać dopłaty, ale podobno coś się zmieniło. Do jakich roślin strączkowych będzie w 2017 roku przysługiwać to wsparcie i czy są jakieś limity w uprawach?

 

- W miejsce dotychczasowej płatności do roślin wysokobiałkowych wprowadzono dwie oddzielne: do roślin strączkowych przeznaczonych na ziarno oraz do upraw roślin pastewnych. Zgodnie z projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu płatność do roślin strączkowych na ziarno będzie przysługiwała do powierzchni upraw następujących roślin: bobik; groch siewny, w tym peluszka (z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego); łubin biały; łubin wąskolistny; łubin żółty; soja zwyczajna.

Przeczytaj też: Nabór wniosków na przetwórstwo z sektora rolno-spożywczego w 2017 od kwietnia

Wasze pytania o dopłaty 2017. ARiMR odpowiada rolnikom

Płatność będzie miała charakter degresywny - wyższa stawka będzie stosowana do pierwszych 75 ha upraw w gospodarstwie, niższa do powierzchni powyżej 75 ha. Płatność ta będzie przysługiwała również w przypadku uprawy gatunków ww. roślin wymienionych w formie mieszanek, z wyłączeniem mieszanek z roślinami innymi niż te powyżej wymienione.

 

Natomiast płatność do upraw roślin pastewnych będzie przysługiwała do powierzchni upraw roślin wykorzystywanych do produkcji pasz objętościowych: esparceta siewna; koniczyna czerwona; koniczyna biała; koniczyna białoróżowa; koniczyna perska; koniczyna krwistoczerwona; komonica zwyczajna; lędźwian; lucerna siewna; lucerna mieszańcowa; lucerna chmielowa; nostrzyk biały; seradela uprawna; wyka kosmata; wyka siewna. 

 

Uprawa zgłoszona do wsparcia nie może zostać przeznaczona na zielony nawóz. Płatnością będzie objęte nie więcej niż 75 ha upraw w gospodarstwie. Płatność do powierzchni upraw roślin pastewnych przysługuje również w przypadku uprawy gatunków ww. roślin w formie mieszanek, z wyłączeniem mieszanek z roślinami innymi niż te powyżej wymienione i rośliny, do których przysługuje płatność do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, z tym że w przypadku wyki siewnej i wyki kosmatej dopuszcza się ich uprawę z rośliną podporową.

 

RYSZARD Z WIELKOPOLSKI: - Co można nazwać nadzwyczajną okolicznością? Jakie zjawiska do tego się zaliczają? Pytam w kontekście pomocy unijnej. Jeśli wybuduję chlewnię i nie uzyskam takich wyników finansowych, jakie planowałem, to czy będę musiał oddawać pieniądze, jeśli będzie kryzys na rynku i załamanie cen? Czy to też jest nadzwyczajna okoliczność?

 

- Umowa o przyznaniu pomocy, którą rolnik zawiera z Agencją wskazuje możliwość całkowitego lub częściowego zwolnienia Beneficjenta z wykonania zobowiązań, jeżeli niedokonanie tego zobowiązania wynikać będzie z powodu zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, określonych w przepisach unijnych. Przywołane przepisy wskazują, że za takie okoliczności mogą zostać uznane w szczególności: śmierć beneficjenta, długoterminowa niezdolność do wykonywania zawodu, poważna klęska żywiołowa powodująca duże szkody w gospodarstwie rolnym, zniszczenie w wyniku wypadku budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym, choroba epizootyczna lub choroba roślin dotykająca, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy należące do beneficjenta lub część tego inwentarza lub upraw, wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego, jeśli takiego wywłaszczenia nie można było przewidzieć w dniu złożenia wniosku. 

Przeczytaj też: Ewa Lech: - Egoizm niektórych gospodarzy jest groźny dla innych!

 

Powyższy katalog zdarzeń, które mogą stanowić w danym przypadku działanie siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajne, jest katalogiem otwartym. Oznacza to możliwość uznania przez ARiMR, w wyniku indywidualnego rozpatrzenia danej sprawy, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych i dowodów występujących w sprawie, innego zdarzenia za przypadek działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, o ile będzie to zdarzenie o charakterze zbliżonym do wymienionych w przepisach. Okresowa zmiana koniunktury, czy agresywna konkurencja na danym rynku w danym sektorze są przejawem normalnych procesów gospodarki rynkowej i co do zasady nie stanowią zdarzenia o charakterze siły wyższej czy wyjątkowej okoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wasze pytania o dopłaty 2017. ARiMR odpowiada rolnikom - Gazeta Pomorska