Cena pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, żyta. Duże zapotrzebowanie podniosło stawki za zboża

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
KOWR: Późniejsze niż w roku poprzednim rozpoczęcie tegorocznych żniw, przy mniejszych zbiorach, skutkowało ograniczeniem podaży zbóż do skupu.
KOWR: Późniejsze niż w roku poprzednim rozpoczęcie tegorocznych żniw, przy mniejszych zbiorach, skutkowało ograniczeniem podaży zbóż do skupu. Agata Wodzień-Nowak
"Na rynku krajowym jest odczuwalna niewystarczająca podaż zbóż konsumpcyjnych. Część rolników, którzy zebrali i zmagazynowali suche ziarno na początku żniw, wstrzymuje się ze sprzedażą w oczekiwaniu na wyższe ceny", wskazuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Sprawdzamy, ile kosztują pod koniec października i na początku listopada 2022 r. pszenica, jęczmień, żyto czy kukurydza.

"W drugiej połowie sierpnia tego roku tuż po żniwach notowania cen pszenicy na giełdzie Matif przebiły poziom 250 EUR/t, w Polsce w tym czasie płacono za pszenicę konsumpcyjną powyżej 1050 PLN/t. To były poziomy o ponad 35% wyższe niż rok wcześniej", przypomina Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo - Młynarskiego. 2 listopada na giełdzie Matif notowano rekordową cenę pszenicy 292,75 euro za tonę, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi 1346,65 zł.

To też może Cię zainteresować

"Było jasne, że tak wysoki wzrost cen ziarna musi się przełożyć na znaczne podwyżki cen mąki, chleba i innych wyrobów zbożowo-mącznych. W drugiej połowie września, jak i w październiku, wyższe ceny mąki czy chleba stały się faktem", komentuje w mediach społecznościowych związek zbożowo-młynarski.

Ceny skupu zbóż w Polsce

[średnie z tygodnia 18-24.10.2021, ZSRIR MRiRW, KOWR]

  • pszenica konsumpcyjna - 1079 zł/t (cena o 36% wyższa niż przed rokiem),
  • żyto konsumpcyjne - 871 zł/t (zboże o 57% droższe niż rok temu),
  • jęczmień paszowy - 901 zł/t (o 43% droższy niż przed rokiem),
  • pszenżyto - 933 zł/t (cena o 41% wyższa niż rok temu),
  • owies konsumpcyjny - 752 zł/t (zboże o 28% droższe niż przed rokiem),
  • kukurydza - 948 zł/t (cena o 36% wyższa niż przed rokiem).

Skup zbóż w Polsce w pierwszych miesiącach po zbiorach 2021

W okresie trzech miesięcy sezonu 2021/2022 (lipiec–wrzesień 2021 r.) skup zbóż podstawowych z mieszankami był o 16% mniejszy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku gospodarczego i wyniósł około 3,1 mln ton. W tym czasie pszenicy skupiono 1,8 mln ton, o 11% mniej, a żyta – 305 tys. ton, o 31% mniej. Skup jęczmienia ukształtował się na poziomie 469 tys. ton, o 4% niższym niż rok wcześniej, podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Informacji o sytuacji na rynku zbóż
w pierwszych trzech miesiącach sezonu 2021/2022
.

Ceny zbóż - 2-5 listopada 2021, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  • pszenica konsumpcyjna 1100-1300 zł/t
  • pszenica paszowa 930 - 1100 zł/t
  • pszenżyto paszowe 800 - 940 zł/t
  • kukurydza mokra 640-670 zł/t
  • żyto konsumpcyjne 850-960 zł/t
  • żyto paszowe 780-860 zł/t
  • owies konsumpcyjny 700-720 zł/t
  • owies paszowy 700 - 800 zł/t
  • jęczmień konsumpcyjny 900-930 zł/t
  • jęczmień paszowy 750-950 zł/t

Ceny zbóż - wzrost dla większości rodzajów

W trwającym sezonie (2021/2022) w okresie zbiorów zbóż spadek cen ziarna był niewielki i krótkotrwały, wskazuje KOWR. Presja na wzrost cen pochodziła z utrzymującego się globalnego popytu na zboża (zwłaszcza w Azji Wschodniej i na Bliskim Wschodzie) oraz przy przewidywanych na koniec sezonu mniejszych niż przed rokiem zapasach.

To też może Cię zainteresować

Mniejsza niż przed rokiem krajowa podaż ziarna w okresie żniw wpływała na wzrost cen większości rodzajów zbóż. We wrześniu 2021 r. średnia cena pszenicy w kraju (według GUS) ukształtowała się na poziomie 977 zł/t (bez VAT), o 11% wyższym niż przed miesiącem i o 37% wyższym niż przed rokiem. Wzrost cen pszenicy odnotowano w piętnastu województwach (od 6,3% do 14,6%), a spadek jedynie w województwie świętokrzyskim (o 2,6%).

Co wpływa na ceny zboża 2021 w Polsce?

Nie tylko podaż o popyt na zboża w Polsce decyduje o cenach. Ważne są relacje na innych rynkach, zwłaszcza sąsiadów kraju. Pośrednio wpływ na poziom cen zbóż ma także kurs złotego względem euro i dolara amerykańskiego oraz rosnące koszty energii i transportu, wyjaśnia KOWR.

W pierwszej połowie października 2021 r. utrzymujący się znaczny popyt eksportowy na unijne ziarno wywierał presję na wzrost cen. Dodatkowo opóźniające się zbiory kukurydzy we Francji i na Ukrainie stanowiły wsparcie dla cen tego zboża, co przekładało się na wzrost cen pozostałych zbóż. W zakładach zbożowych objętych monitoringiem ZSRIR MRiRW w dniach 11–17.10.2021 r. za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie uzyskiwano 1 073 zł/t, o 8% więcej niż przed miesiącem.

To też może Cię zainteresować

"Cena pszenicy na giełdzie w Chicago wzrosła do najwyższego poziomu od blisko 9 lat w reakcji na utrzymujący się silny popyt eksportowy na rynku światowym i uszczuploną podaż ziarna pszenicy, szczególnie jakości konsumpcyjnej", informuje w pierwszych dniach listopada 2021 r. Izba Zbożowo-Paszowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.