Ceny tuczników, prosiaków i macior dramatycznie niskie, a nie wszyscy chcą mięso z obszarów ASF. UOKiK sprawdza

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ustanawianie stref w przypadku wystąpienia ogniska ASF u świń ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Są 3 typy stref, każda z nich objęta jest innymi ograniczeniami. Najszerszymi w strefie czerwonej.
Ustanawianie stref w przypadku wystąpienia ogniska ASF u świń ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Są 3 typy stref, każda z nich objęta jest innymi ograniczeniami. Najszerszymi w strefie czerwonej. pixabay.com
Mięso jest przebadane i bezpieczne dla ludzi. Mimo to nie wszystkie zakłady i sieci handlowe chcą je u siebie. UOKiK uważa, że odmowa jego zakupu przez dużych przedsiębiorców może stanowić praktykę nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Kontrole rynku wieprzowiny mają wyjaśnić sytuację.

Tuczniki, jeśli ktoś w ogóle w okolicy chce je skupować, to ostatnio były po 3,80 zł/kg. Prosiaki to już chodzą po 100 zł, a i tak nikt nie chce. Kto może, pozbywa się świń", relacjonuje rolniczka z Kujawsko-Pomorskiego, nadal wolnego od ognisk ASF. Na obszarach z ograniczeniami sytuacja jest jeszcze trudniejsza.

Ceny świń w skupach w Kujawsko-Pomorskim w drugiej połowie października 2021 [dane KPODR]

  • maciory: 1,60-1,80 zł/kg
  • tuczniki kl. 1: 3,60-4,10 zł/kg
  • tuczniki kl. E: 5,24-5,30 zł/kg (2 zakłady skupujące)
  • warchlaki krajowe (20-30 kg): 100-120 zł/kg

UOKiK sprawdza, co się dzieje na rynku wieprzowiny i mięsem z obszarów ASF

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają sprawdzić, czy sieci handlowe oraz duże zakłady mięsne odmawiają przyjmowania od rolników w pełni przebadanego mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach z przypadkami ASF.

UOKiK zaznacza w komunikacie, że jest to mięso bezpieczne dla ludzi, a odmowa jego zakupu przez dużych przedsiębiorców może stanowić praktykę nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Problem z mięsem wieprzowym ze stref czerwonych ASF

Strefa czerwona jest wyznaczana na terenie, na którym stwierdzono przypadki choroby u świń. Zabronione są m.in. wewnątrzwspólnotowe dostawy mięsa z tych terenów do innych Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Jednocześnie mięso ze zdrowych zwierząt ze strefy czerwonej, wyprodukowane w wyznaczonych zakładach, jest bezpieczne dla ludzi i po badaniach weterynaryjnych może być sprzedawane bez ograniczeń na terenie Polski.

To też może Cię zainteresować

Sytuacja, w której duży przedsiębiorca nie chce przyjąć zdrowej i przebadanej żywności, może być przejawem wykorzystywania przewagi kontraktowej. Z taką praktyką mamy do czynienia, jeżeli pomiędzy kontrahentami istnieje znaczna dysproporcja potencjału ekonomicznego, a silniejsza strona wykorzystuje ją na niekorzyść mniejszego podmiotu. Może to dotyczyć relacji np. pomiędzy rolnikiem a dużym ogólnopolskim przetwórcą mięsa lub siecią handlową.

- Wirus afrykańskiego pomoru świń dał się mocno we znaki polskim rolnikom - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Bardzo ważne jest zatem, aby hodowcy trzody chlewnej ze stref, gdzie stwierdzono przypadki ASF, mogli sprzedawać mięso, które po przejściu badań weterynaryjnych potwierdzono jako zdrowe i bezpieczne. Tym bardziej w sytuacji, gdy ze względu na choćby pojedyncze przypadki choroby w regionie, nie mogą oni tego mięsa wysyłać poza granice Polski.

- Tymczasem otrzymaliśmy informacje, że niektórzy duzi przetwórcy i sieci handlowe odmawiają przyjmowania wieprzowiny ze zdrowych zwierząt, która jest w pełni bezpieczna dla ludzi. Takie działanie może stanowić nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec hodowców trzody, dlatego zleciłem kontrole w tym zakresie - podaje Tomasz Chróstny.

Te firmy i sieci handlowe już były kontrolowane przez UOKiK

Zgłoszenia potencjalnych nieprawidłowości trafiały do urzędu już wcześniej. W lipcu po sygnałach o występujących lokalnie nieprawidłowościach odbyły się pierwsze kontrole. W związku z kolejnymi informacjami o możliwym odmawianiu przyjmowania dostaw zdrowego mięsa pochodzącego ze stref ASF, w połowie września rozpoczęto niezapowiedziane kontrole w siedzibach firm. W pierwszej kolejności sprawdzono działania pięciu podmiotów - dwóch sieci handlowych:

  • Jeronimo Martins Polska (sieć Biedronka)
  • Dino Polska

oraz 3 przetwórców:

  • Gobarto (producent mięsny zależny od spółki Cedrob sprzedający produkty m.in. pod markami Gobarto, Makton),
  • Animex (producent m.in. marek Krakus, Morliny czy Berlinki),
  • Sokołów (właściciel m.in. marek Sokołów, Grill House czy Gzella).

Co po dotychczasowych kontrolach stwierdził UOKiK?

W toku czynności ustalono, że spółka Jeronimo Martins Polska do niedawna nie nabywała mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, w których występuje afrykański pomór świń. W trakcie trwania kontroli zleconej przez Prezesa UOKiK właściciel sieci Biedronka zmienił swoją politykę i aktualnie kupuje takie mięso oraz jego przetwory. Pracownicy UOKiK uzyskali potwierdzenie od dostawców, iż Jeronimo Martins Polska rzeczywiście zaczęło w ostatnim czasie przyjmować przebadane produkty ze stref objętych ograniczeniami.

To też może Cię zainteresować

Kontrole wykazały, że Animex, Sokołów i Gobarto nie uzależniają zakupu wieprzowiny od hodowli zwierzęcia w strefach wolnych od ASF. Spółki w toku kontroli zadeklarowały, iż również w przyszłości będą dokonywać zakupu zdrowego mięsa pochodzącego ze stref ASF.

Z kolei kontrola w Dino Polska nie dała jak na razie jasnej odpowiedzi co do sprawdzanych praktyk przedsiębiorcy. Dlatego w dalszym etapie weryfikowane są działania podmiotu zależnego spółki, odpowiedzialnego za zakup i przetwórstwo mięsa – Agro Rydzyna.

Źródło: UOKiK, KPODR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.