Chwasty, które znajdziesz w marcu i możesz je zjeść. Wiosna ogłasza rychłe przybycie, jest coraz więcej dzikich roślin jadalnych

Justyna Madan
Justyna Madan
Te jadalne chwasty znajdziemy w marcu. Jak można je wykorzystać?
Te jadalne chwasty znajdziemy w marcu. Jak można je wykorzystać? pixabay.com
Wiosna puka do naszych drzwi coraz odważniej, wychyla głowę spod starych, zeschniętych liści, ujawnia się w zalążkach zielonych listków na drzewach i krzakach. A to oznacza, że przyroda ma nam coraz więcej do zaoferowania. I nie chodzi o coraz głośniejszy śpiew ptaków, a o rośliny, które powszechnie uważane są za chwasty, a tak naprawdę można je wykorzystać w kuchni na różne sposoby. Oczywiście, warto wcześniej sprawdzić, jak te jadalne dzikie rośliny wyglądają i czy można zjeść je na surowo. Te chwasty zbierzemy w marcu.

Spis treści

Dlaczego warto jeść chwasty? Sam fakt, że są roślinami najbardziej bogatymi w składniki odżywcze, przemawia za tym, żeby je spożywać. – Porównując ilość składników odżywczych w liściu mniszka lekarskiego, a w liściu sałaty, okazuje się, że mniszek ma ich ok. 14 razy więcej – wyjaśnia Katarzyna Banaś, leśna przewodniczka, twórczyni projektu „Sianko”.

Zobacz: Tak wykorzystasz dzikie rośliny zebrane w marcu

Jakie dzikie rośliny zbierzemy w marcu?

– Dzikie rośliny bardzo często są trochę gorzkie. To jest zapomniany element w kuchni, bo my eliminujemy gorzkość, nie lubimy tego smaku. Dlatego sięgając po dzikie rośliny, trzeba mieć to na uwadze – podkreśla Katarzyna Banaś.

Jadalne dzikie rośliny w marcu:

Uszak bzowy – to grzyb, który wyglądem przypomina ucho. Rośnie na martwych pniach i gałęziach bzów czarnych. Ma brązowy, ciemny kolor, delikatny smak i ciekawą, lekko sprężystą teksturę.

Dziki szczypiorek – jest to tak naprawdę pierwsza nowalijka. Bardziej przypomina młodą trawę niż szczypior, który znamy. Jego listki są zdecydowanie cieńsze, ale nie są jak trawa płaskie, a owalne i płaskie w środku. Znajdziemy go w lasach liściastych i terenach przyleśnych.

Fiołek leśny – na te śliczne, fioletowe kwiatki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ponieważ zazwyczaj pojawia się dopiero na przełomie marca i kwietnia. Należy też zwrócić uwagę, aby nie pomylić go z fiołkiem bagiennym, który znajduje się pod ochroną.

Jasnota purpurowa – z wyglądu przypomina nieco pokrzywę z tą różnicą, że poza „pokrzywowymi” listkami ma też różowe kwiatki. A listki nie są parzące. Łatwo rozpoznać ją też po przełamaniu łodygi – powinna być kwadratowa i pusta w środku.

Podbiał pospolity – podobnie jak mniszek lekarski, podbiał również jest prebiotykiem. Ta roślina najpierw wypuszcza kwiaty, a dopiero później liście. Ma żółte kwiaty i potrafi rosnąć w najbardziej niesprzyjających warunkach, nawet w suchej ziemi, czy na plaży.

Czarka – w lesie, a konkretnie w ściółce można znaleźć dwa rodzaje czarki – szkarłatną i austriacką. Są do siebie bardzo podobne, obie są jadalne. Jest to grzyb o intensywnym czerwonym kolorze z kapeluszem w kształcie kubeczka, więc ciężko pomylić go z czymś innym. Znajdziemy go na obumarłych gałęziach drzew liściastych.

Mniszek lekarski – mniszek przyda się w najbliższych miesiącach na wiele różnych sposobów, ale w marcu skupiamy się na korzeniu mniszka lekarskiego, który jest naturalnym prebiotykiem i pomaga oczyszczać wątrobę. W zależności od tego, co chcemy przygotować i z jakich prozdrowotnych właściwości korzystać mniszek zbieramy wczesną wiosną lub jesienią.

Ziarnopłon wiosenny – tę roślinę uznaje się za dziko rosnącą nowalijką. W smaku przypomina trochę sałatę. Ma charakterystyczne,
płaski i lśniące liście. Jest jadalny dopóki nie zakwitnie.

Pokrzywa zwyczajna – jest to roślina, którą można znaleźć niemal wszędzie. Zarówno w lasach, na łąkach i pastwiskach, jak i na poboczach i ugorach. Pamiętajmy jednak, aby nie zrywać roślin w pobliżu dróg, ponieważ są narażone na zanieczyszczenia.

Jak wykorzystać marcowe zioła i chwasty?

Wiele z tych roślin ma właściwości lecznicze, nie wszystkie jednak nadają się do jedzenia na surowo. Dlatego warto bliżej poznać ich właściwości oraz sposoby, w jakie można je przygotować, żeby czerpać z tych chwastów jak najwięcej korzyści.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.