Co można jeść w Wielki Piątek i ile posiłków? Post ścisły obowiązuje w dwa dni w ciągu roku

Redakcja
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim.
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim. pixabay.com
Zbliża się Wielki Piątek 2023. W Kościele katolickim kończy się Wielki Post, okres poprzedzający Wielkanoc, najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. W Wielki Piątek obowiązuje post, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Kogo obowiązuje i co można jeść tego dnia?

Spis treści

W jakie dni obowiązuje post? Kogo dotyczy?

W Środę Popielcową i Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły (jest to post ilościowy i jakościowy). Należy ograniczyć się do spożycia 3 posiłków, dwóch lekkich i jednego do syta. Takie zalecenie odnosi się do osób od 18. do 60. roku życia.

Obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak w każdy piątek. To już od 14. roku życia do jego końca, wyjaśnia m.in. Diecezja Toruńska.

Środa 22 lutego 2023 roku to Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. „Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta” – wyjaśnia rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Środa Popielcowa zaczyna Wielki Post. Czy trzeba iść do kościoła?

W Środę Popielcową nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia w Eucharystii, chociaż dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty” – tłumaczył rzecznik Episkopatu na jego stronie internetowej.

"W okresie Wielkiego Postu podejmujemy liczne praktyki pokutne, uczestniczymy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, szukamy okazji do praktykowania gorliwej miłości bliźniego", przypomina Diecezja Toruńska.

Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową

Kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz.

Post dawniej i dziś. Czego nie jedzono?

Dziś post dotyczy jedzenia mięsa w Środę Popielcową, ale jak wskazują etnografowie, jeszcze w pod koniec XIX w. w czasie Wielkiego Postu nie można było spożywać również nabiału. Wierni rezygnowali z masła, mleka i jaj. W niektórych regionach Polski zakazy postne obejmowały nawet spożywanie maślanki czy serwatki, podaje Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

Przeczytaj też:Czego nie wolno w czasie Wielkiego Postu? Zgodnie z tradycją to nie tylko brak zabaw i mięsa. Zapomnij też o ozdobach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.