Co z dopłatami do zbóż? Müller: będziemy dyskutować o rozszerzeniu pomocy dla rolników. Wojciechowski podaje kwotę

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay, AGW
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podał kwoty, jakie mogą trafić do Polski, Bułgarii i Rumunii na pomoc rolnikom, którzy ponoszą straty z powodu importu zbóż z Ukrainy. Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział 20 marca: – W najbliższym czasie będziemy na Radzie Ministrów dyskutować o rozszerzeniu pomocy dla rolników, jeśli chodzi o dopłaty do zbóż; szczegóły w tej chwili są ustalane.

Spis treści

20 marca odbyło się posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli. Reprezentujący Polskę wiceminister Ryszard Bartosik mówił problemach na rynkach zbóż i mleka: – Wnioskujemy o pilne uruchomienie unijnego wsparcia.

W przypadku rynku zbóż problemy wynikają z dużego napływu zbóż z Ukrainy. Dotyczy to szczególnie południowo-wschodniej Polski. Część podmiotów skupujących zboża, zwłaszcza w tym regionie, zawiesiło lub ograniczyło skup krajowego zboża, ponieważ magazyny są pełne. Polska apelujemy o usprawnienie i lepszy nadzór tranzytu zbóż z Ukrainy, relacjonuje ministerstwo rolnictwa.

Rolnicy zbulwersowani sytuacją organizują akcje protestacyjne i domagają się interwencji. Polska apeluje na unijnym forum o usprawnienie i lepszy nadzór tranzytu zbóż z Ukrainy.

Janusz Wojciechowski proponuje 29,5 mln euro dla Polski i jej rolników

Podczas posiedzenia AGRIFISH unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przedstawił ministrom rolnictwa propozycję Komisji. Założenie mówi o wsparciu o wartości 56,3 mln EUR, finansowanym z rezerwy rolnej. Kwota ma zrekompensować poszkodowanym rolnikom straty ekonomiczne spowodowane zwiększonym importem zbóż i nasion oleistych. Pomoc miałaby trafić do rolników w Bułgarii, Polsce, Rumunii:

  • 29,5 mln euro dla Polski,
  • 16,75 mln euro dla Bułgarii,
  • 10,05 mln euro dla Rumunii.

Wymienione kraje mogą uzupełnić to wsparcie UE do 100% środkami krajowymi, co stanowiłoby łączną pomoc finansową w wysokości 112,6 mln EUR dla dotkniętych rolników. Środki miałyby zostać przekazane rolnikom najpóźniej do 30 września 2023 r.

Projekt wsparcia w formie rozporządzenia wykonawczego jest obecnie omawiany z państwami członkowskimi, które będą nad nim głosować na posiedzeniu komitetu ds. wspólnej organizacji rynków rolnych 30 marca. Jeśli pomoc zostanie zatwierdzona, rozporządzenie będzie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE na początku kwietnia i wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu, co pozwoli Bułgarii, Polsce i Rumunii bezzwłocznie wdrożyć wsparcie.

Dopłaty do zbóż. Kowalczyk: Kwoty wsparcia nieco straciły na aktualności

W piątek 17 marca o sytuacji na rynku zbóż mówił w Kielcach podczas targów Agrotech Henryk Kowalczyk.

– Na obecne, niskie ceny zbóż nałożyły się dwa czynniki. Pierwszy to spadek cen na rynkach światowych, spowodowany wojną. Drugi czynnik to napływ zboża z Ukrainy, którego część zostaje w kraju. Zakupiło je wiele firm, m.in. paszowych, ze względu na jego niską cenę – powiedział wicepremier i minister rolnictwa.

Zapowiedzianym już kilka tygodni temu wsparciem dla rolników mają być dopłaty do zbóż – pszenicy i kukurydzy. Kowalczyk przyznał:

Niestety kwoty wsparcia nieco straciły na aktualności, gdyż od momentu złożenia wniosku do Komisji Europejskiej ceny zbóż jeszcze spadły. Wystąpiliśmy do KE o zgodę na tego typu mechanizm, czyli na dopłaty do powierzchni uprawy – innego mechanizmu KE nie przewiduje. Wysokości dopłat będą uzależnione od lokalizacji, różne dla różnych województw.

Innym z mechanizmów wsparcia eksportu mają być dopłaty do transportu, wsparcie skupu zbóż oraz uruchomienie preferencyjnych kredytów.

– Następne rozwiązanie to ułatwienie budowy silosów zbożowych i hal magazynowych oraz uruchomienie kredytów na te cele. Musimy się przygotować do żniw – powiedział szef resortu rolnictwa.

Rząd dyskutuje o rozszerzeniu pomocy do zbóż

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał w poniedziałek na briefingu prasowym, że w ramach działań kontrolnych na granicy polsko-ukraińskiej podjęto wszystkie możliwe działania dotyczące weryfikacji m.in. jakości zbóż wwożonych z Ukrainy.

Przypomniał, że miesiąc temu Rada Ministrów przyjęła pakiet dotyczący dopłat dla rolników w związku z zawirowaniami cen zbóż na rynku międzynarodowym. Jak wskazał, średnie ceny zbóż na rynku międzynarodowym nie wynikają tylko z importu z Ukrainy – „to jest dużo szerszy problem, wynikający z rynków międzynarodowych”.

Jesteśmy gotowi, aby tę pomoc rozszerzyć. I w najbliższym czasie będziemy na Radzie Ministrów o tym dyskutować, czyli o rozszerzeniu tej pomocy, jeśli chodzi o dopłaty do zbóż. Szczegóły w tej chwili są ustalane. Gdy będą już zaakceptowane, będzie o nich mówił wicepremier Henryk Kowalczyk – powiedział Müller.

Przyznał, że rozumie emocje rolników; one w wielu miejscach mogą być uzasadnione, ze względu na trudną sytuację, w której jest cała Europa w tej chwili, w tym Polska. – Ale mogę powiedzieć tyle, że my nie zostawimy polskich rolników samych – zapewnił.

Rzecznik rządu pytany był, czy planowany jest ewentualny powrót ceł na towary z Ukrainy. Wskazał, że rząd chce stworzyć system dopłat, który wyrówna „różnice wynikające nie tylko z importu z Ukrainy”.

– Ceny zboża na całym rynku światowym zmieniły swoją wielkość. Nawet ograniczenie importu ze strony Ukrainy by tego problemu wprost nie rozwiązało – stwierdził. Jak tłumaczył, unijne przepisy regulują wprowadzanie towarów na teren UE. – Aktualne decyzje co do polityki handlowej są podejmowane na poziomie całej UE - tu jest to kompetencją unijną, a nie krajową – powiedział.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.