Częstochowa. Dożynki Jasnogórskie z Andrzejem Dudą. "By pomyślność była we wszystkich polskich domach"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Dożynki Jasnogórskie. Gościem był prezydent Andrzej DudaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dożynki Jasnogórskie. Gościem był prezydent Andrzej DudaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
W niedzielę 5 września na Jasnej Górze odbywają się Dożynki Jasnogórskie. W uroczystej mszy świętej na jasnogórskich błoniach bierze udział prezydent Andrzej Duda, który dziękował rolnikom za ich ciężką pracę i życzył wszystkim, "by pomyślność była we wszystkich polskich domach, byśmy mogli spokojnie pracować, spokojnie wychowywać dzieci'

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września na Jasnej Górze odbywają się dożynki jasnogórskie. Tradycją jest, że w uroczystej mszy świętej uczestniczy prezydent Polski. Wcześniej w klasztorze gościli śp. Lech Kaczyński oraz Bronisław Komorowski.

"By podziękować polskim rolnikom"

W niedzielę (5 września) na Jasną Górę zawitał prezydent RP, Andrzej Duda. Prezydent podziękował rolnikom za ich trud oraz wspólną modlitwę za Ojczyznę podczas jasnogórskich dożynek. W swoim przemówieniu Andrzej Duda nawiązywał do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się już 12 września. Przypomniał jego postawę i nauczanie, które uwrażliwiały na miłość do Polski i jej spraw, że także „glebę uprawia się przez miłość do ziemi ojczystej i wszystkiego, co ją stanowi”.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać tutaj, na tych dożynkach jasnogórskich, w roku wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i razem modlić się za Ojczyznę, razem dziękować za ten rok, dziękować za plony, dziękować za jego wstąpienie w poczet błogosławionych, co już wkrótce nastąpi – podkreślił Andrzej Duda cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry..

- Dziękuję za wszystkie działania, które prowadzone są dla polskiego rolnictwa. Zadaniem prezydenta jest patrzenie na Polskę całościowo, także na polską wieś – mówił prezydent.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie. Podczas drugiego dn...

- Jesteśmy tutaj, by podziękować polskim rolnikom, pokłonić się, ale też po to, by razem z wami pochylić głowę przed Wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, modląc się za Ojczyznę, za nasz naród, modląc się o to, by pomyślność była we wszystkich polskich domach, byśmy mogli spokojnie pracować, spokojnie wychowywać dzieci. Niech Pan Bóg błogosławi polskim rolnikom, niech Pan Bóg błogosławi polskiej wsi! Szczęść Boże! Niech żyje Polska! – zakończył swoje przemówienie Andrzej Duda.

Wcześniej do rolników zwrócił się przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. W obchodzony dziś dzień solidarności z Afgańczykami, zapewnił o modlitwie, by nikomu nie zabrakło środków koniecznych do godnego życia.

- Chcemy w tym dniu pamiętać o rodzinach i poszczególnych osobach, które musiały opuścić swoją ojczyznę z obawy przed prześladowaniami i zagrożeniem utraty życia. Ufni w to, że możliwa jest solidarna pomoc, apelujemy do wszystkich sprawujących władzę oraz instytucji międzynarodowych, aby jak najszybciej zażegnali kryzys humanitarny w tych regionach świata, gdzie ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia - apelował przeor, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Nie przeocz

Arcybiskup Depo: "Człowiek współczesny gotowy jest połknąć wszystkie kłamstwa genderyzmu"

Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, który podkreślał, jak ważna w życiu rolników jest natura i chrześcijańska tradycja.

- Słowa natury, naturalny zostały odrzucone. Człowiek współczesny gotowy jest połknąć wszystkie kłamstwa genderyzmu, byle tylko nie użyć tych słów: natura i naturalny, w odniesieniu do człowieka i moralności czy odpowiedzialności przed Bogiem - mówił metropolita częstochowski.

- Pozostańcie wierni tradycji Waszych praojców. Oni podnosząc wzrok znad ziemi nad horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią, do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla chleba. Oni w imię boże rozpoczynali każdy dzień i z Bogiem rolnicze dzieło kończyli. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji. Ona wyraża najgłębszą prawdę o sensie i doniosłości Waszej pracy. Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie "Szczęść Boże" i "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia. W nich zawarta jest nasza chrześcijańska godność i nie dopuście, aby ją Wam odebrano - dodawał arcybiskup Wacław Depo.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.