Czy w listopadzie można jeszcze nawozić? W wyjątkowych sytuacjach owszem. Oto terminy

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W jakich przypadkach termin stosowania nawozów może zostać wydłużony?
W jakich przypadkach termin stosowania nawozów może zostać wydłużony? pixabay.com/Mirko_Fabian
Jesień to nie tylko czas zbiorów, prac ogrodowych, to także moment nawożenia. Zgodnie z programem azotanowym obowiązują graniczne terminy używania. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze stosowanie nawozów z azotem. Resort rolnictwa wyjaśnił wszelkie wątpliwości w tym zakresie. Kiedy więc można nawozić? Jak oceniać warunki pogodowe?

Spis treści

W związku z zapytaniami dotyczącymi terminów jesiennego stosowania nawozów przypominamy, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze, niż przewidziane w rozporządzeniu okresy nawożenia, stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych, informowało niedawno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oto terminy stosowania nawozów

To, kiedy można używać poszczególnych nawozów, określa program azotanowy. Według rozporządzenia graniczne terminy to:

  • Dla nawozów naturalnych stałych, tj. obornika (mieszanina kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, czyli słomą, trocinami lub korą) oraz pomiotu ptasiego, na gruntach ornych: 31 października; na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich i trwałych: 30 listopada.
  • Dla nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych, tj. gnojowicy (mieszanina kału i moczu zwierząt z domieszką wody) oraz gnojówki (odciek z obornika), na gruntach ornych: 20 października, w niektórych gminach 15 lub 25 października; na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz trwałych: 31 października.

Więcej czasu na użycie nawozów z azotem. W listopadzie to możliwe

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów z azotem na gruntach ornych w późniejszym terminie. Resort przypomina jednak, że nie dotyczy to nawożenia upraw pod osłonami i upraw kontenerowych.

Na to, czy jesienny termin może ulec zmianie, mają wpływ:

  • niekorzystne warunki pogodowe,
  • zakładanie uprawy jesienią po późno zebranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach.

W przypadku pogody, np. nadmiernego uwilgotnienia gleby bądź suszy termin graniczny to 30 listopada, rolnik sam określa, czy ma potrzebę stosowania nawozu w terminie późniejszym niż ustalony 31 października.

Nie można również nawozić w przypadku, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana wodą, nasycona wodą lub przykryta śniegiem, czytamy w komunikacie.

Ministerstwo przypomina też, że w uprawach zakładanych jesienią termin graniczny stosowania nawozów to koniec jesieni. Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach nie może przekroczyć 30 kg N/ha. Warto też szczegółowo dokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, jego rodzaj oraz termin siewu.

Źródło: MRiRW

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.