Dopłaty do zbóż i wyższa stawka dla pszczelarzy. 14 lutego rząd ma zająć się pomocą dla producentów rolnych

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy czekają na szczegółowe informacje o pomocy.
Rolnicy czekają na szczegółowe informacje o pomocy. AGW
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział pomoc dla rolników i dopłaty do zbóż – pszenicy i kukurydzy. To jeden z punktów dzisiejszego posiedzenia rządu. Rada Ministrów podczas wtorkowego posiedzenia ma zająć się projektem rozporządzenia dotyczącym właśnie pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy w związku z wojną w Ukrainie – wynika z porządku obrad rządu. Omawiana ma być również pomoc dla pszczelarzy.

Spis treści

Na 14 lutego o godz. 11 przewidziano posiedzenie Rady Ministrów, o tyle ważne dla rolników, że według porządku obrad, ministrowie mają się zająć projektem rozporządzenia dotyczącym pomocy na rynku zbóż i dla pszczelarzy.

Omówiony zostanie projekt Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego wnioskodawcą jest wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Dopłaty do zbóż 2023. Rząd będzie obradował nad pomocą dla rolników

Wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział 9 lutego podczas konferencji prasowej pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku zakłóceń na rynku zbóż w związku z wojną w Ukrainie. Przewidywane są dopłaty do każdej sprzedanej tony pszenicy lub kukurydzy w okresie od 15 grudnia 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Projekt zakłada uruchomienie pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy.

Autorzy projektu tłumaczą, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, czyli przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę.

Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski. Do kraju przywożone są w szczególności kukurydza i pszenica. Pomoc dla producentów pszenicy i kukurydzy mogłaby częściowo zrekompensować tym producentom dodatkowe koszty ponoszone w wyniku zakłóceń na rynku pszenicy i kukurydzy spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy – napisano.

Wyższa stawka pomocy dla pszczelarzy, działalność połowowa

Rada Ministrów ma zająć się zapowiadaną już przez ministra rolnictwa pomocą dla pszczelarzy. Chodzi o podwyższenie stawki pomocy do przezimowanych rodzin pszczelich z 20 zł do 50 zł.

Omawiane ma być także umożliwienie udzielania pomocy podmiotom, które zobowiążą się do trwałego zaprzestania działalności połowowej na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej innej niż w sektorze rybołówstwa i akwakultury oraz w sektorze rolnym jako pomocy stałej.

W projekcie podkreślono, że dodatkowo w związku z inwazją Rosji na Ukrainę doszło do licznych zakłóceń na rynkach europejskich i krajowych, „co doprowadziło do wzrostu cen wielu produktów wykorzystywanych przy produkcji pasiecznej, a w konsekwencji wzrost kosztów utrzymania rodziny pszczelej”.

Z uwagi na nadwyżkę zdolności połowowych niezbędne jest dostosowanie zdolności połowowych do dostępnych zasobów – podano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to I kwartał 2023 r.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.