Ekoschemat: Dobrostan zwierząt. Hodowcy, którzy chcą uzyskać dopłatę, muszą odbyć obowiązkowe szkolenie. Gdzie i do kiedy?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Czy za szkolenie związane z ekoschematem będzie trzeba zapłacić?
Czy za szkolenie związane z ekoschematem będzie trzeba zapłacić? pixabay.com/fietzfotos
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024 rozpocznie się w połowie marca. Wiadomo, że w tegorocznej kampanii szykuje się kilka zmian. Jedną z nich jest obowiązek odbycia szkolenia w ramach ekoschematu dobrostanu zwierząt. Bez tego rolnicy nie otrzymają finansowego wsparcia. Gdzie, na jakich warunkach i do kiedy można zrealizować takie szkolenie?

Spis treści

W zapowiedzi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymóg jednorazowego szkolenia z metod ograniczających stosowanie antybiotyków będzie dotyczył beneficjentów realizujących ekoschemat Dobrostan zwierząt.

Wprowadzenie elementu ma na celu podniesienie świadomości hodowców na temat nadmiernego stosowania antybiotyków wśród zwierząt. W planach jest ograniczenie antybiotykoterapii o 10 procent do 2030 roku, pisaliśmy na strefaagro.pl.

Realizacja wymogu szkolenia. Kiedy trzeba je odbyć?

W odpowiedzi na zapytanie Krajowej Rady Izb Rolniczych, kilka szczegółów dotyczących szkolenia wyjaśniło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Za szkolenie, które będzie realizowane w celu podniesienia wiedzy i uzyskania późniejszej dopłaty, rolnicy nic nie zapłacą. Co więcej, nie trzeba go odbywać w trakcie składania wniosku, warunkiem jest zrobienie go w czasie realizacji ekoschematu, czyli do 14 marca 2025 r.

Prowadzeniem zajmą się Centrum Doradztwa Rolniczego i wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Szkolenie będzie dostępne w trzech formach:

  • online, na platformie udostępnionej przez CDR lub ODR, rolnik sam przechodzi szkolenie i otrzymuje w wersji elektronicznej zaświadczenie,
  • online, jako webinarium, po zakończeniu rolnik otrzymuje zaświadczenie elektroniczne,
  • spotkanie w siedzibie oddziału ODR, trener pomoże danej grupie przyswoić wiedzę, tu zaświadczenia będą dwa – elektroniczne i papierowe.

Zaświadczenie o ukończeniu trzeba wysłać do ARiMR

O tym, jak zrealizować szkolenie, decyduje beneficjent ekoschematu. Po zakończonym spotkaniu (w formie osobistej lub online), należy przesłać do ARiMR (za pomocą portalu eWniosekPlus) uzyskane zaświadczenie.

Jednostki doradztwa rolniczego realizują szkolenia w ramach zadań statutowych, MRiRW nie przeznaczyło na ten cel dodatkowych środków, czytamy w informacji resortu.

Osoby, które będą chciały poszerzać wiedzę w zakresie ograniczania stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej, mogą korzystać z dodatkowych fakultetów, za które odpowiadają prywatni doradcy.

Opisane wyżej kwestie związane ze szkoleniami wymaganymi w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt są uwzględnione w obecnie procedowanym projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, który został przekazany na konsultacje społeczne w dniu 15 lutego br., dodaje ministerstwo.

Źródło: KRIR

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.