Ekoschemat: Rolnictwo węglowe. Nowy termin sporządzenia planu nawozowego. Będą także łagodniejsze kary dla rolników - w jakich sytuacjach?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Co musi wiedzieć rolnik zainteresowany ekoschematem rolnictwa węglowego?
Co musi wiedzieć rolnik zainteresowany ekoschematem rolnictwa węglowego? pixabay.com/martinmaricak
Opracowanie i przestrzeganie planu nawozowego ujęte jest w ekoschematach, dokładniej rolnictwie węglowym. Wielu producentów rolnych skarżyło się jednak na problemy w uzyskaniu w odpowiednim terminie badań glebowych. W odpowiedzi na apel Krajowej Rady Izb Rolniczych, resort rolnictwa podjął działania w tym zakresie i wydłużył termin wykonania planu nawozowego. O ile?

Spis treści

Ekoschematy 2023. Więcej czasu na opracowanie planu nawozowego

Zmiana przepisów rozporządzenia ma ułatwić rolnikom dostęp do ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Kluczowe jest wydłużenie terminu opracowania planu nawozowego.

Proponowana zmiana polega na wydłużeniu terminu, do którego powinien być opracowany przez rolnika plan nawozowy – z terminu 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności na 30 września 2023 roku, czytamy w piśmie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cytowanym przez izby.

Jak zapewnia resort, plany nawozowe dla upraw będzie trzeba opracować do 30 września. Rolników czeka też złagodzenie systemu sankcyjnego – w przypadku, gdy plan nie obejmie całości powierzchni gruntów ornych i użytków zielonych, nakładane kary będą mniejsze.

Badania gleb. W których laboratoriach można je zrobić?

Wielu rolników zwracało uwagę na opóźnienia w badaniach gleb, potrzebnych do złożenia planu nawozowego. Resort wyjaśnił, że analizy próbki glebowej nie musi wykonywać laboratorium z akredytacją. Co to oznacza w praktyce? Badaniami mogą zająć się laboratoria okręgowych stacji chemiczno-rolniczych lub inne laboratoria wykonujące badania agrochemiczne gleb, bez konieczności posiadania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji w ww. zakresie.

Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie np. z laboratoriów ośrodków doradztwa rolniczego, które nie posiadają akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, ale są wyposażone i przygotowane do wykonywania analiz gleby na poziomie gwarantującym wiarygodność uzyskanych wyników w odniesieniu do wymagań praktyki, odpowiada ministerstwo w odpowiedzi dla KRIR.

Źródła: KRIR, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.