Europejski Zielony Ład. Jakie są podstawowe założenia i dlaczego wzbudza tyle emocji?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Agro
Redakcja Strefy Agro
Europejski Zielony Ład i protesty rolników.
Europejski Zielony Ład i protesty rolników. Pixabay.com
Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Tak w skrócie wyjaśnia to Rada Unii Europejskiej. Państwa członkowskie zobowiązały się do wypełnienia tych obowiązków, ale w jaki sposób neutralność klimatyczna ma zostać osiągnięta. Co znajduje się w pakiecie wspomnianych wcześniej inicjatyw?

Spis treści

Jak podaje Rada Europejska, Zielony Ład „wspiera przekształcenie UE w sprawiedliwe i dostatnie społeczeństwo o nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarce. Podkreśla potrzebę całościowego i międzysektorowego podejścia, w ramach którego wszystkie odpowiednie obszary polityki przyczyniają się do osiągnięcia nadrzędnego celu klimatycznego”.

Pakiet obejmuje inicjatywy w obszarze:

  • klimatu,
  • środowiska,
  • energii,
  • transportu,
  • przemysłu,
  • rolnictwa,
  • zrównoważonego finansowania.

Pakiet inicjatyw związanych z Zielonym Ładem. Co konkretnie?

  • Gotowi na 55 – to zestaw propozycji, które mają zmienić przepisy klimatyczne, energetyczne i transportowe. Mają zostać wprowadzone również nowe przepisy, a wszystko po to, by dostosować prawo UE do postawionych celów klimatycznych.
  • Europejskie prawo klimatyczne – zakłada określenie tempa redukcji emisji do 2050 roku, co ma zapewnić przedsiębiorcom, zainteresowanym stronom i obywatelom przewidywalność.
  • Przystosowanie do zmian klimatu – przewiduje, że wiedza o skutkach zmiany klimatu będzie lepiej rozpowszechniana i dostępna, za sprawą odpowiedniego gromadzenia danych i ich wymiany.
  • Bioróżnorodność 2030 – ma pomóc odbudować różnorodność biologiczną Europy do 2030 r. Wśród planowanych działań znajduje się rozszerzenie chronionych obszarów lądowych i morskich w Europie, odtwarzanie zdegradowanych ekosystemów, zwiększenie finansowania działań i lepsze ich monitorowanie.
  • Od pola do stołu – przestawienie obecnego systemu żywnościowego UE na model zrównoważony. Priorytetem ma być bezpieczeństwo żywnościowe. Ponadto w miarę możliwości w strategii tej chodzi o zapewnienie wystarczającej podaży niedrogiej i pełnowartościowej żywności, zrównoważoną produkcję żywności, propagowanie zdrowego odżywiania.
  • Europejska strategia przemysłowa – UE liczy na to, że europejski przemysł pokieruje transformacją w stronę neutralności klimatycznej.
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym – działania będą dotyczyć sektorów takich jak elektronika i informatyka, baterie, opakowania, tworzywa sztuczne, wyroby włókiennicze, budownictwo i budynki oraz żywność.
  • Nowe i zużyte baterie – chodzi o obieg zamknięty w sektorze baterii. Nowym przepisom podlegają wszystkie etapy cyklu życia baterii, od ich projektowania po przetwarzanie odpadów.
  • Sprawiedliwa transformacja – mechanizm sprawiedliwej transformacji, który polega na tym by zarówno finansowo, jak i technicznie wpierać regiony, które najbardziej ucierpią przez przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Poszerzane będą możliwości zatrudnienia i zmiany kwalifikacji, uatrakcyjnianie dla inwestorów przejścia na technologie niskoemisyjne, inwestowanie w nowe zielone miejsca pracy, zrównoważony transport publiczny, łączność cyfrową i ekologiczną infrastrukturę energetyczną.
  • Czysta i tania energia – kluczową rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej UE odgrywa dekarbonizacja sektora energetycznego. Chodzi o wsparcie rozwoju czystych źródeł energii, wpieranie integracji systemów energetycznych, rozwój wzajemnie połączonej infrastruktury energetycznej, zmiana przepisów dotyczących efektywności energetycznej i energii odnawialnej.
  • Strategia w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności – w związku z tym, że chemikalia są niezbędne w nowoczesnym życiu, ale jednocześnie mogą szkodzić ludziom i środowisku, UE i państwa członkowskie chcą lepiej chronić zdrowie ludzi, zwiększyć konkurencyjność przemysłu, wspierać nietoksyczne środowisko.
  • Strategia leśna – ma na celu promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej, zapewnianie zachęt finansowych dla właścicieli i zarządców lasów do stosowania praktyk przyjaznych dla środowiska, poprawę wielkości i różnorodności biologicznej lasów, w tym poprzez zasadzenie 3 mld nowych drzew do 2030 r.

Dlaczego rolnicy protestują?

Najprościej rzecz ujmując, rolnicy są niezadowoleni z sytuacji, która obecnie panuje w sektorze rolnym. Są trzy główne kwestie, które wzbudzają największe niezadowolenie. To przede wszystkim protest przeciwko wprowadzeniu Europejskiego Zielonego Ładu, ale też niezgoda na napływ towarów z Ukrainy i spadek opłacalności produkcji rolnej.

- Sytuacja rolnictwa europejskiego jest na absolutnej krawędzi przetrwania! - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, przew. Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, poseł, były minister rolnictwa. - Unijna polityka rolna zmierza w bardzo złym kierunku, nie liczy się z naszymi rolnikami, nie dba o bezpieczeństwo żywnościowe Europy. Mam wrażenie, że Komisja Europejska bardziej dba o interesy wąskiej grupy oligarchów, niż naszych gospodarzy i konsumentów.

Więcej na ten temat w artykule poniżej:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.