Ile kosztuje dzierżawa ziemi rolnej 2022? Rok do roku w KOWR jest taniej i to o 20 procent

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Czynsz w umowach dzierżawy ustalany jest najczęściej jako równowartość odpowiedniej ilości pszenicy albo jako suma pieniężna. W każdym przypadku czynsz jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu.
Czynsz w umowach dzierżawy ustalany jest najczęściej jako równowartość odpowiedniej ilości pszenicy albo jako suma pieniężna. W każdym przypadku czynsz jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu. Agata Wodzień-Nowak
Średnia wysokości czynszu dzierżawnego zmalała o 3,2 dt/ha w porównaniu I kwartału tego i ubiegłego roku, podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2022 roku KOWR zawarł 900 umów dzierżawy. W zasobie wciąż jest ok. 170 tys. hektarów niezagospodarowanej państwowej ziemi.

Dzierżawa ziemi rolnej. Ceny 2022 według KOWR

Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w I kwartale 2022 r. wyniosła 12,9 dt/ha, podaje Waldemar Humięcki, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jak dalej tłumaczy szef KOWR, została ona ustalona na podstawie zawartych w tym kwartale prawie 900 umów dzierżawy o łącznej powierzchni niemal 7,5 tys. ha gruntów.

Analizując wyniki rok do roku, to w porównaniu do I kwartału 2021 r., w I kwartale 2022 r. średnia wysokości czynszu dzierżawnego zmalała o 3,2 dt/ha, czyli 20 proc., przy wydzierżawieniu o ponad 1,1 tys. ha mniejszej powierzchni gruntów – 13 proc. i zawarciu o 37 większej liczby umów – 4 proc., wylicza ośrodek.

To KOWR gospodaruje państwową ziemią rolną. Stan gruntów pozostających w Zasobie WRSP na 28 lutego 2022 r. wynosił ogółem 1 353 454 ha, z czego grunty znajdujące się:

  • w dzierżawie stanowiły 1 063 426 ha,
  • w trwałym zarządzie 17 683 ha,
  • użytkowaniu wieczystym 52 548 ha,
  • dożywotnim użytkowaniu 2 240 ha,
  • bezumownym użytkowaniu 7 990 ha.

Grunty do rozdysponowania wg stanu na 28 lutego 2022 r. to 176,6 tys. ha, m.in. 35 tys. ha w województwie zachodniopomorskim i 29 tys. ha w Dolnośląskim. Najmniej gruntów według danych z końca litego pozostaje w Małopolskim (3 tys. ha) i po 4 tys. ha w Kujawsko-Pomorskim, Łódzkim i Świętokrzyskim.

Najwięcej państwowej ziemi jest w województwach:

  • zachodniopomorskim 273 tys. ha
  • wielkopolskim 204 tys. ha
  • dolnośląskim 193 tys. ha
  • warmińsko-mazurskim 152 tys. ha

Część państwowej ziemi wciąż pozostaje do zagospodarowania. W połowie maja KOWR poinformował, że udostępni w formie użyczenia rolnikom i byłym pracownikom ppgr nierozdysponowane działki znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

KOWR dokonał w jednostkach terenowych szacunkowej oceny gruntów, które wciąż pozostają do zagospodarowania. Ocena przydatności tych gruntów do różnych celów (wg stanu na grudzień 2021 r.) wskazała, że znaczna część gruntów (ok. 74%) może być sprzedana lub wydzierżawiona kontrahentom KOWR na cele związane z produkcją rolną z tym że większość z tych gruntów cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie, zaznacza KOWR.

Kolejne grunty (ok. 16%) określono jako kwalifikujące się do wykorzystania w celach nierolniczych – zwłaszcza pod zalesienia i budownictwo, a także na cele rekreacji i związane z ochroną przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.