Jakie warunki musi spełnić rolnik w 2024 r., żeby dostać dopłaty? Te normy GAEC obowiązują ze zmianami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kto może złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie? Jakie normy trzeba spełnić? Nadal obowiązuje wymóg, by był to rolnik aktywny zawodowo; limit hektarów i wymogi warunkowości, zatem słynne już normy GAEC, choć tu są pewne zmiany. Sprawdź zatem, kto i jakich norm musi przestrzegać w 2024 roku, żeby dostać dopłaty w pełnej wysokości.

Spis treści

Kto może wnioskować o dopłaty bezpośrednie?

Pierwsze i najważniejsze na liście zasad przyznawania dopłat bezpośrednich jest to, że przysługują rolnikowi aktywnemu zawodowo prowadzącemu działalność rolniczą.

O tym, kim jest rolnik aktywny zawodowo, szerzej piszemy tu w osobnym artykule. Przeczytasz tam również, w jaki sposób ARiMR może to sprawdzać i kto nie może dostać unijnych dopłat

Rolnik, o którym mowa, żeby wnioskować o płatności bezpośrednie, musi posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ważny jest także termin. Jak wyjaśnia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, „ziemia, do której chce otrzymać płatności, powinna być w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r.”

Poznaj wymogi wobec rolników, którzy chcą wnioskować o dopłaty bezpośrednie w 2024 roku
Poznaj wymogi wobec rolników, którzy chcą wnioskować o dopłaty bezpośrednie w 2024 roku pixabay.com/Hornet_Pictures

Wsparcie to przysługuje także rolnikowi, który ma mniej niż 1 ha gruntów, ale spełnia warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich, które miałby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Warunkowość. Te normy GAEC obowiązują w 2024 roku ze zmianami

Warunkowość od 2023 roku zastępuje wymogi wzajemnej zgodności i zazieleniania. Zawiera wymogi stawiane wszystkim gospodarstwom, które wnioskują o jakiekolwiek płatności. Została określona jako podstawowy i jednocześnie obowiązkowy element płatności bezpośrednich. W wytycznych warunkowości zawarto kwestie środowiskowe i klimatyczne.

W skład warunkowości wchodzą

  • normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska – normy GAEC
  • podstawowe wymogi w zakresie zarządzania – wymogi SMR.

Na liście norm znalazły się na lata 2023-2027:

  • GAEC 1: Utrzymywanie trwałych użytków zielonych
  • GAEC 2: Ochrona terenów podmokłych i torfowisk
  • GAEC 3: Zakaz wypalania gruntów rolnych
  • GAEC 4: Ustanowienie stref buforowych wzdłuż cieków wodnych
  • GAEC 5: Zarządzanie orką w celu zmniejszenia ryzyka degradacji i erozji gleby, biorąc pod uwagę nachylenie terenu.
  • GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach
  • GAEC 7: Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych
  • GAEC 8: Utrzymanie elementów i obszarów nieprodukcyjnych.

Już w pierwszym roku (2023) obowiązywały zwolnienia z części tych wymogów, a i tak budziły i nadal budzą sprzeciw rolnik, np. wymóg ugorowania gruntów. KE zgodziła się na ustępstwa, a poniżej najważniejsze zmiany w warunkowości w 2024 roku omawia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  • wprowadzenie częściowej derogacji od normy GAEC 8, umożliwiającej rolnikom i innym beneficjentom spełnienie tej normy poprzez przeznaczenie minimalnego udziału co najmniej 4% gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub uprawy wiążące azot lub międzyplony. Przy czym międzyplony i uprawy wiążące azot muszą być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, a współczynnik ważenia w odniesieniu do międzyplonów wynosi 1;
  • uzupełnienie definicji nawozów w ramach normy GAEC 4 o każdą inną substancję zawierającą związek lub związki azotu rolniczo wykorzystywaną w celu zwiększenia wzrostu roślinności. Tym samym definicja obejmuje m.in. produkty pofermentacyjne, pozostałości z gospodarstw rybackich, odchody zwierzęce oraz osady ściekowe wchodzące w zakres programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu;
  • w przypadku normy GAEC 7 i GAEC 8 - rezygnacja z obowiązku składania oświadczenia na rzecz prowadzenia rejestrów zabiegów agrotechnicznych lub posiadaniu innych dokumentów zawierających m.in. numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, informacje o wykonanych zabiegach.

Źródła: ARiMR, MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.