Już kwitnie i pyli na żółto. Leszczyna to nie tylko symbol przedwiośnia, ale i żywicielka agrofagów

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Leszczyna nie jest jedyną rośliną, która kwitnie, zanim jeszcze wypuści liście, jednak wyróżnia się tym, że robi to najwcześniej spośród drzew i krzewów. To nie jedyne ciekawostki związane z leszczyną. Wiszące kotki symbolizujące przedwiośnie to kwiaty męskie czy żeńskie? Kto żywi się tymi kwiatami, a jest niechciany w naszych uprawach?

Spis treści

Kwitnąca leszczyna zapowiada początek wiosny

Kwitnieniu leszczyny, które przy sprzyjających warunkach rozpoczyna się w lutym, przyjrzała się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Eksperci tej instytucji wspominają, że niektórzy fenolodzy uważają czas zakwitu tego krzewu za początek przedwiośnia.

Również w podziale na fenologiczne pory roku kwitnienie leszczyny odczytuje się jako początek wiosny. Podział na fenologiczne pory roku opiera się na fazach rozwojowych roślin i obserwacjach ich stadium rozwoju, wykorzystuje się również kryterium zachowania zwierząt (pora godów, zapadanie w sen zimowy i in.), wspomina o tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Za początek wiosny uważa się moment kwitnienia wspomnianej leszczyny, a także wierzby iwa czy przylaszczki.

Już kwitnie i pyli na żółto. Leszczyna to nie tylko symbol przedwiośnia, ale i żywicielka agrofagów
pixabay.com/_Alicja_

Kotki zwisające z drzewa, czyli kwiatostany leszczyny

Te charakterystyczne zwisające, kotkowate kwiatostany to kwiaty męskie. Są wyraźnymi znakami przyrody, że zaczyna się nowy sezon. PIORIN podaje, że zawiązują się już latem poprzedniego roku, a w czasie kwitnienia pylą bardzo obficie na żółto. Zauważyli to z pewnością ci, którzy otarli się o leszczynę albo zaparkowali samochód w jej pobliżu.

Dla kotków leszczyny znaleziono szereg zastosowań, a to dlatego, że są bogate w pyłek, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole, o czym więcej pisze serwis Strona Zdrowia.

Kwiaty żeńskie są mniej znane, bo mniej okazałe. Niepozorne, ukryte są w pąkach, a na zewnątrz wystają tylko niewielkie, czerwono-różowe znamiona słupków.

To z leszczyny pochodzą orzechy laskowe, czyi orzechy jednonasienne, bezbielmowe. W uprawie spotyka się szereg odmian i mieszańców uprawnych leszczyny, zarówno ozdobnych jak i sadowniczych, wskazuje PIORIN i to tego względu interes esuje się tą rośliną.

Leszczyna pod okiem inspekcji ochrony roślin

Leszczyna jest rośliną żywicielską dla agrofagów kwarantannowych, czyli organizmów podlegających obowiązkowi zwalczania.

W ramach prowadzonego nadzoru inspektorzy PIORiN przeprowadzają w sezonie wegetacji lustracje roślin leszczyny w uprawach, ogrodach, zieleni miejskiej, czy punktach obrotu materiałem roślinnym pod kątem obecności tych agrofagów.

Wspomniane agrofagi kwarantannowe to:

  • Anisogramma anomala – grzyb, który występuje tylko w Ameryce Północnej (Kanada, USA), ale ze względu na odpowiednie warunki ekoklimatyczne i obecność roślin żywicielskich po potencjalnym zawleczeniu z porażonym materiałem roślinnym, może zadomowić się również w Europie, w tym także w Polsce.
  • Anoplophora chinensis – chrząszcz występujący w Azji, a w Europie także w Chorwacji, Francji, Turcji i we Włoszech. Może być przeniesiony wraz z materiałem szkółkarskim i ciętymi gałęziami gatunków żywicielskich oraz drewnem drzew liściastych, wliczając w to drewniany materiał opakowaniowy.

Źródło: Facebook/PIORIN

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.