Kiedy rolnik może wykorzystać ścieki rolnicze? To możliwe, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych warunkach

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jakie są zasady rolniczego wykorzystania ścieków?
Jakie są zasady rolniczego wykorzystania ścieków? Michał Gaciarz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Rolnicze wykorzystanie ścieków jest możliwe, trzeba jednak wiedzieć, kiedy można robić to bez przeszkód, a kiedy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne. W jakich sytuacjach użycie jest zabronione?

Spis treści

Ścieki pod kontrolą. Jakie obowiązki ma właściciel nieruchomości?

Ustawowym obowiązkiem właścicieli nieruchomości w ramach gospodarki ściekowej jest utrzymanie czystości i porządku. W praktyce chodzi m.in. o przyłączenie budynku do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub wyposażenie go w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych, ewentualnie przydomową oczyszczalnię ścieków. Dodatkowo, na barkach właściciela jest też gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych lub przez przydomowe oczyszczalnie ścieków. Każde pozbycie się nieczystości płynnych na terenie nieruchomości musi odbywać się zgodnie z ustawą.

Przepisy potwierdza rozporządzenie ministra infrastruktury, który w razie braku możliwości przyłączenia sieci kanalizacyjnej, zezwala na stosowanie zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Istnieje jednak warunek – ilość nie może przekraczać 5m3 na dobę. Jeśli ścieków jest więcej, inspektor ochrony środowiska, właściwy dla danego terenu, opiniuje ich gromadzenie lub oczyszczanie.

Rolnicze wykorzystanie ścieków. Oto warunki

W zakresie możliwości rolniczego wykorzystania ścieków w ilościach nieprzekraczających 3 m3 na dobę, Krajowa Rada Izb Rolniczych zainterweniowała w Ministerstwie Infrastruktury.

Według wyjaśnień resortu definicję rolniczego wykorzystania ścieków określa Prawo wodne. Analizując przepisy, „przez rolnicze wykorzystanie ścieków bytowych, ścieków komunalnych, ścieków przemysłowych biologicznie rozkładalnych oraz wód odprowadzanych z obiektów chowu tub hodowli ryb, rozumie się ich zastosowanie do:

  • nawadniania użytków rolnych,
  • nawożenia użytków rolnych przez dodanie materiałów do gleby albo przez rozprowadzenie na powierzchni, albo przez wstrzykiwanie do gruntu, umieszczenie pod powierzchnią gruntu lub mieszanie z warstwami powierzchniowymi gruntu,
  • nawadniania oraz nawożenia stawów wykorzystywanych do chowu lub hodowli ryb”.

Jeśli łączna ilość rolniczych ścieków przekracza 5m3 na dobę, zalicza się do szczególnego korzystania z wód i potrzeba wtedy pozwolenia wodnoprawnego.

Jeżeli ilość ścieków nie przekracza 5 rn3 na dobę i służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego, to rolnicze wykorzystywanie ścieków jest uznawane za zwykłe korzystanie z wód, do którego nie wymaga się uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, informuje MI.

Niezależnie od tego, czy rolnik musi mieć pozwolenie wodnoprawne, roczne i sezonowe dawki ścieków wykorzystywanych rolniczo nie powinny przekraczać zapotrzebowania roślin na azot, potas, wodę oraz utrudniać przebiegu procesów samooczyszczania się gleby.

Warunki, jakie muszą spełnić ścieki wykorzystywane w celu rolniczym, określa rozporządzenie ministra gospodarki morskiej. Co najważniejsze, nie mogą one m.in. stanowić zagrożenia dla jakości wód podziemnych i powierzchniowych, a co 5 lat przeprowadza się badanie zawartości metali ciężkich w glebach na obszarach, gdzie wykorzystuje się rolnicze ścieki.

Przedstawiając powyższe wyjaśnienia należy zaznaczyć, że stanowiska i opinie w sprawach interpretacji przepisów Prawa wodnego oraz jej aktów wykonawczych, mogą jedynie służyć do wyjaśnienia wątpliwości, co do celu i zakresu stosowania. Zajęcie stanowiska w indywidualnej sprawie należy jednak do organu, we właściwości którego, określonej przez przepisy prawa materialnego i formalnego, pozostaje podjęcie stosownego rozstrzygnięcia, podsumowuje resort infrastruktury, w odpowiedzi dla KRIR.

Źródła: KRIR, MI

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.