Miejski szum czy wiejskie powietrze? Gdzie ludziom żyje się lepiej? Dialog Miasto-Wieś łączy środowiska

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W trakcie debat poruszono tematy ważne dla polskiego rolnictwa, m.in. życie kobiet na wsi i interesy rolnika.
W trakcie debat poruszono tematy ważne dla polskiego rolnictwa, m.in. życie kobiet na wsi i interesy rolnika. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Czy lepiej żyje się mieszkańcom miasta czy wsi? Jak rolnik ma trafić w gusta konsumentów? Co różni kobiety w zależności od miejsca zamieszkania? To część pytań, na które odpowiedzi próbowali znaleźć uczestnicy debat z cyklu „Dialog Miasto-Wieś”. Wśród prelegentów pojawili się m.in. europosłowie oraz przedsiębiorcy.

Celem wydarzenia było poruszenie tematów, które zwrócą uwagę nie tylko na problemy wielkich miast, ale także wsi i gospodarstw produkujących żywność. Cykl debat został zorganizowany przez Parlament Europejski oraz Stowarzyszenie Parlament Wiejski.

Miasto kontra wieś

W programie znalazły się panele:

  1. Interes rolnika a interes konsumenta. Sprzeczności, zbieżności,
  2. Zielony Ład w rolnictwie czyli prawdziwa rewolucja. Wspierać rolnictwo czy nie?,
  3. Kobieta w mieście i kobieta na wsi. Ta sama płeć, ale czy takie same wartości?,
  4. Przyszłość rolnictwa a ochrona klimatu. Jak dojść do neutralności klimatycznej w rolnictwie?,
  5. Partnerstwo miejsko-wiejskie. Slow cities. Smart villages,
  6. Energetyka odnawialna czy jądrowa?

Wydarzenie przeprowadzono w formie online. Przedsiębiorcy i rolnicy mogli wyrazić pogląd o współczesnym życiu na wsi, zagrożeniach i problemach. Gośćmi specjalnymi debat byli europosłowie: Jarosław Kalinowski, Krzysztof Jurgiel, Jan Olbrycht oraz Krzysztof Hetman.

- Kobiety na wsi są bardziej zorganizowane, mają więcej obowiązków – stwierdziła Joanna Talaśka, rolniczka. Jak podkreśliła, poza miastem człowiek ma więcej ruchu, swobody i wyznaje inne wartości.

Łatwiej, ale nie zawsze lepiej

Z kolei Małgorzata Dąbrowska, sołtyska i rolniczka zwróciła uwagę, że życie na wsi jest piękne, ale nieco ogranicza. – Wszędzie jest zbyt daleko. Mamy mniejszą możliwość wyboru, czy to przedszkola, czy szkoły dla dzieci, pójścia do kina, do teatru – uznała.

Głos przedstawicieli wsi konfrontowano ze specjalistami. Dr Ruta Śpiewak z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk jasno określiła, że część obszarów wiejskich jest wiejskimi tylko z nazwy, nie prowadzi się tam gospodarstw ani nie rozwija rolnictwa.

Rolnik kontra konsument

W przypadku handlu mówiono o dwóch stronach medalu – rolnikach, którzy chcą sprzedać i zarobić oraz konsumentach, którzy chcą odpowiedniej jakości i ceny na miarę ich portfela. Europoseł Jarosław Kalinowski przyznał, że wśród ludzi panuje tęsknota za tradycyjną wiejską żywnością. Niestety, na drodze między producentem a kupującym często stają pośrednicy.

To też może Cię zainteresować

- O skróceniu łańcucha dostaw żeby wyeliminować pośredników, a przynajmniej ograniczać ich ilość, mówi się od dawna. Niestety, rzeczywistość jest taka, jaka jest – stwierdził poseł do PE.

- Barier jest kilka. Po pierwsze, jest cała lista pośredników pomiędzy rolnikiem a konsumentem, którzy z jednej strony stawiają rolnika w sytuacji, gdzie nie może decydować o cenie produktu, a z drugiej konsumenta w sytuacji, gdzie marża jest taka, że go na produkt lepszej jakości nie stać – dodała Justyna Zwolińska, koordynatorka ds. rzecznictwa Koalicji Żywa Ziemia.

W jednej z debat głos zabrał także europoseł Krzysztof Jurgiel, który wspomniał o realizacji europejskich założeń.

- W strategii Europejski Zielony Ład mamy 49 celów do realizacji przepisów, które będą się sukcesywnie pojawiały. Skoro rozmawiamy o rolnictwie i produkcji żywności, mamy tutaj dwie strategie – "od pola do stołu" i strategię bioróżnorodności - stwierdził.

Zapis wideokonferencji dostępny jest w mediach społecznościowych organizatorów.

Źródło: Dialog Miasto-Wieś

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.