Minister rolnictwa Robert Telus podał dane o skupie nadwyżki zboża. Jak idzie skup zboża od rolników przed żniwami 2023?

OPRAC.: AGW
Minister Telus podaje, że od marca do maja, wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton zboża.
Minister Telus podaje, że od marca do maja, wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton zboża. Adam Jankowski
Trwa wyścig z czasem. Żniwa 2023 zbliżają się wielkimi krokami i palącym pytaniem jest, czy rolnicy będą mieli gdzie przechowywać nowe zbiory. – Blisko 60 proc. nadwyżki zboża zostało skupione od rolników; zachęcam ich do dalszej sprzedaży – powiedział w niedzielę 18 czerwca Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi w TVP1. Ile ton ziarna udało się według danych resortu wyeksportować z Polski od marca do maja?

Robert Telus często jest pytany o wywóz zboża, z którego sprzedażą rolnicy powstrzymywali się z powodu spadków cen. Teraz dodatkową zachętą są dopłaty m.in. do pszenicy, kukurydzy, gryki, jęczmienia czy pszenżyta. Ponownie na temat ilości skupionego ziarna minister rolnictwa wypowiedział się w programie „Tydzień” TVP1 (emisja 18 czerwca 2023).

Trwa skup ziarna od polskich rolników. Jest światło w tunelu

Został zapytany o to, na jakim etapie jest opróżnianie magazynów ze zboża przed zbliżającymi się żniwami.

– Jeżeli mówimy o skupie zboża od rolników, to już nie tylko światełko, ale światło w tunelu widać. (...) blisko 60 proc. nadwyżki zboża będącego w silosach u rolników już zostało skupione – mówił. – Zachęcam wszystkich rolników do sprzedaży zboża – dodał.

Robert Telus przypomniał, że rolnicy, którzy zdecydują się na sprzedaż ziarna, mogą skorzystać z rządowych dopłat; w przypadku pszenicy jest to ok. 3 tys. zł/ha.

Jak przekazał szef MRiRW, przez ostatnie 3 miesiące, czyli od marca do maja, wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton zboża. – Mówiłem wcześniej, że będzie to 4 mln ton, ale myślę, że jeżeli doliczymy do tego czerwiec, to nam się to uda – powiedział.

Zwrócił jednocześnie uwagę na problem „firm, które kupiły kukurydzę, przede wszystkim kukurydzę mokrą, w wysokiej cenie”. Wskazał, że obecnie cena kukurydzy spadła i ziarno zalega w magazynach firm, które ją kupiły. – Mówimy o firmach polskich, małych, które kupiły kukurydzę od polskiego rolnika. Szukamy rozwiązania, pomocy dla tych firm – zapowiedział.

Program pomocowy zaaprobowany przez KE dotyczy wypłacania pomocy dla rolników między 15 kwietnia a 30 czerwca – jeśli ktoś sprzedał pszenicę między 15 kwietnia a 15 maja, to kwota dopłaty wynosi 2200 zł do ha pszenicy. Od 15 maja do 30 czerwca to jest 3025 zł do ha pszenicy.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.