Minister Siekierski w Berlinie: Przejście na zrównoważoną produkcję musi być odpowiednio kompensowane producentom rolnym

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Przed rolnictwem szereg wyzwań. Zrównoważona produkcja musi zapewniać opłacalność.
Przed rolnictwem szereg wyzwań. Zrównoważona produkcja musi zapewniać opłacalność. pixabay.com/_Alicja_
Przejście na zrównoważoną produkcję musi zostać „odpowiednio kompensowane producentom rolnym” - ocenił Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas Globalnego Forum Żywności i Rolnictwa w Berlinie. Opłacalność produkcji rolnej jest warunkiem powodzenia transformacji systemów żywnościowych - dodał szef polskiego resortu odwiedzając jednocześnie targi Grüne Woche.

Spis treści

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski reprezentował Polskę podczas Globalnego Forum Żywności i Rolnictwa w Berlinie. Tegoroczne hasło forum to „Systemy żywnościowe dla naszej przyszłości: połączenie sił na rzecz wyeliminowania głodu na świecie”.

Siekierski uczestniczył m.in. w sesji "Promowanie zrównoważonej produkcji".

- Przejście na zrównoważoną produkcję musi być odpowiednio kompensowane producentom rolnym. Opłacalność produkcji rolnej jest warunkiem powodzenia transformacji systemów żywnościowych i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Rolnictwo poddane próbie zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego

Siekierski zwrócił uwagę na to, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z serią nieprzewidzianych, silnych wstrząsów na globalnym rynku żywności, spowodowanych pandemią COVID-19, wystąpieniem ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz wojnami.

Zaznaczył, że zakłócenia funkcjonowania rynków rolnych zagrażają utrzymaniu równowagi w systemie żywnościowym, stwarzają ryzyko dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i ograniczają możliwości włączania się sektora rolnego w realizację ambitnych celów środowiskowych i klimatycznych.

Podkreślił, że nadrzędnym celem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla rosnącej populacji świata. Oznacza to, że potrzebne jest zrównoważone, a jednocześnie wysoce wydajne rolnictwo, które z jednej strony chroni zasoby naturalne, a z drugiej wykorzystuje możliwości oferowane przez bioenergię i biogospodarkę. Jednocześnie dodał, że w podejmowanych działaniach należy zadbać o równowagę między celami środowiskowo-klimatycznymi a odpowiednim poziomem produkcji żywności.

Rolnictwo musi być konkurencyjne i innowacyjne

Szef polskiego resortu rolnictwa zaznaczył, że zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego nie będzie możliwe, jeśli rolnictwo nie będzie efektywnym dostawcą wysokiej jakości żywności oraz jeżeli nie będzie konkurencyjne i innowacyjne. Zwrócił uwagę na wykorzystanie innowacji, nowych technologii oraz lepszych praktyk produkcji rolnej, które mogą zmniejszyć presję na środowisko, zwiększając zdolności produkcyjne i wydajność.

Targi Zielony Tydzień 2024 w Berlinie

Jednocześnie w Berlinie do 28 stycznia trwają targi Zielony Tydzień (Grüne Woche), uważane za wiodące wydarzenie w branży rolno-spożywczej w Europie. Minister w sobotę odwiedzał stoiska z polską żywnością i uczestniczył w uroczystości zorganizowanej z okazji 30. jubileuszu obecności województwa kujawsko-pomorskiego na targach.

Siekierski podkreślił, że długoletnia obecność na berlińskich targach świadczy o tym, że rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego są dobrymi gospodarzami i managerami. "Na ręce Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego przekazuję gratulacje dla tego regionu za wieloletnią obecność i aktywność na targach w Berlinie. Rolnictwo w województwie kujawsko-pomorskim może uchodzić za wzór do naśladowania" - zaznaczył.

W konferencji zorganizowanej z okazji 14. Globalnego Forum Żywności i Rolnictwa (GFFA) wzięli udział ministrowie ds. rolnictwa z ponad 70 państw z całego świata oraz przedstawiciele kilkunastu organizacji międzynarodowych.

Spotkanie zakończyło się wydaniem wspólnego komunikatu. Ministrowie określili w nim swoją postawę wobec problemu głodu na świecie. Przyjęli zobowiązania w czterech obszarach - promowaniu zrównoważonej produkcji, wspieraniu odpornych i zrównoważonych łańcuchów dostaw, ograniczeniu strat i marnotrawstwa żywności oraz wzmocnieniu grup szczególnie wrażliwych społecznie.(PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.