Nowe dopłaty dla rolników od 15 marca 2023. Kowalczyk: Bez części fakultatywnych dopłaty nie będą pełne

OPRAC.: AGW
Nabór o dopłaty bezpośrednie, w tym ekoschematy, rozpocznie się 15 marca.
Nabór o dopłaty bezpośrednie, w tym ekoschematy, rozpocznie się 15 marca. pixabay.com
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zachęca rolników podczas spotkań, by nie bali się ekoschematów i korzystali z tych nowych i dobrowolnych dopłat. Tak też było w czwartek w Tarnowie, gdzie namawiał rolników do korzystania z fakultatywnych dopłat, jakie umożliwia Wspólna Polityka Rolna na lata 2023-2027. Nabory wniosków o płatności bezpośrednie, w tym ekoschematy w nowej perspektywie, ruszają 15 marca.

Tak, jak 1 marca w Limanowej, tak 2 marca w Tarnowie, Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami omawiał krajowy Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027. Zatwierdzony jest on przez Komisję Europejską, przewiduje ponad 25 mld euro, z czego ponad 17 mld euro to płatności bezpośrednie, a reszta to II filar inwestycyjny.

Nowe płatności bezpośrednie - ekoschematy. Bez nich dopłata nie będzie pełna

W płatnościach bezpośrednich nowością są ekoschematy, płatności do gruntów związane z ochroną środowiska, o które trzeba występować w oddzielnych wnioskach - zauważył wicepremier. Apelował jednocześnie o korzystanie z tych dopłat.

- Bez części fakultatywnych dopłaty nie będą pełne, a chcemy wykorzystać wszystkie dopłaty, jakie dostajemy z Brukseli - powiedział, zaznaczając, że rezygnacja z takich działań to bezpowrotna utrata pieniędzy.

– O płatności w ramach ekoschematów trzeba występować oddzielnie, bo one nie należą się z automatu – zwracał uwagę szef resortu rolnictwa.

Tłumaczył, że najszerszy ekoschemat to działania związane z rolnictwem węglowym, z których można wybrać działania łatwiejsze, trudniejsze albo i kilka równocześnie, i otrzymywać dopłaty z różnych tytułów.

Jak przekonuje Kowalczyk, prosty i łatwy ekoschemat to plan nawożenia z wapnowaniem, który przekłada się na 300 zł dopłaty do hektara. Wicepremier zwrócił też uwagę, że istotnym elementem będzie dobrostan zwierząt, finansowany w wielokrotnie większym stopniu, niż to było dotychczas.

Wicepremier wyraził też opinię, że rozwój wsi przez ostatnie lata był bardzo dobrze widoczny i to „nie dzięki pieniądzom z budżetu rolnego, tylko pieniądzom z Polskiego Ładu”. Jak podkreślał, konstrukcja Funduszu Inwestycji Lokalnych i Funduszu Inwestycji Strategicznych była taka, że gminy wiejskie dostały proporcjonalnie znacznie więcej niż duże miasta. - Ostatnie lata to skok cywilizacyjny w rozwoju wsi, 60 mld zł samych inwestycji strategicznych. Te pieniądze pójdą na obszary wiejskie, na mieszkańców wsi - zaznaczył.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.