Rolnictwo w Unii Europejskiej. Jak wygląda produkcja żywności? Kto dostaje dotacje, a kto zapewnia najwięcej miejsc pracy?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W 2019 roku na pierwszym miejscu pod względem produkcji w UE znalazły się zboża.
W 2019 roku na pierwszym miejscu pod względem produkcji w UE znalazły się zboża. Łukasz Zarzycki/Echo Dnia
Rolnictwo stanowi ważną część funkcjonowania przemysłu i gospodarki w krajach Unii Europejskiej. Parlament Europejski opublikował garść statystyk dotyczących m.in. dotacji, miejsc pracy i produkcji żywności. Czy zatem Wspólna Polityka Rolna działa?

Dotacje z UE

Wydatki na Wspólną Politykę Rolną określone są w budżecie Unii Europejskiej. W tej chwili WPR obowiązuje do końca 2022 roku, kolejna wejdzie w życie na lata 2023-2027.

Jak podaje Parlament Europejski, w 2019 roku na płatności bezpośrednie w zakresie rolnictwa wydano 38,2 mld euro, z kolei na obszary wiejskie przeznaczono 13,8 mld euro. Kolejne 2,4 mld euro zasiliło rynek produktów rolnych. Według danych, Polska znalazła się wśród państw, które otrzymały środki w przedziale 4000-5999 (liczone w mln euro).

Miejsca pracy

Jeśli chodzi o status zatrudnienia, w 2019 roku w rolnictwie znalazło się aż 9 476 600 miejsc pracy. Najwięcej osób w tym sektorze pracowało w Rumunii. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się Polska. Przemysł rolny w 2020 roku zapewnił UE PKB w wysokości 1,3 procent.

To też może Cię zainteresować

- Na każde wydane euro, sektor rolny generuje dodatkowe 0,76 euro dla gospodarki UE. Wartość dodana brutto z rolnictwa - czyli różnica między wartością wszystkiego, co wyprodukował podstawowy sektor rolnictwa UE, a kosztami usług i towarów wykorzystywanych w procesie produkcji - wyniosła w 2020 r. 178,4 mld euro – czytamy w komunikacie PE.

Co produkuje się w UE?

Zakres produkcyjny państw członkowskich UE jeśli chodzi o rolnictwo jest szeroki. Mleko, zboża, mięso, warzywa, owoce – to wszystko trafia do konsumenta na porządku dziennym. Przepisy stanowią również o tym, że żywność produkowana i sprzedawana w tych państwach jest bezpieczna. Dodatkowym wsparciem dla sektora ma być strategia „od pola do stołu”, która będzie promować produkcję żywności, ograniczenie stosowania pestycydów w uprawach oraz poszerzanie gruntów pod rolnictwo ekologiczne.

Nie licząc Wielkiej Brytanii, w 2019 roku Unia Europejska wyprodukowała w tysiącach ton następujące produkty:

  • 299 309 - zboża,
  • 166 853 – rośliny korzeniowe,
  • 158 204 – trwałe uprawy,
  • 60 905 – świeże warzywa,
  • 22 768 – wieprzowina,
  • 13 300 – drób,
  • 70 642 – mleko,
  • 6907 – wołowina.

Źródło: Parlament Europejski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.