Rolnik będzie mógł pracować nocą w gospodarstwie rolnym bez obawy o ukaranie mandatem? Projektem zajmą się w Sejmie

Redakcja Strefy Agro
Obecnie zakłócanie ciszy nocnej wiąże się z mandatem.
Obecnie zakłócanie ciszy nocnej wiąże się z mandatem. Unsplash Jason Edwards
Obecnie Kodeks wykroczeń jasno wskazuje, że zakłócanie ciszy nocnej nie jest dozwolone. Od dłuższego czasu kwestię sporną stanowi praca rolnika po zmroku, szczególnie w okresie żniw. Czy w sytuacji, gdy warunki pogodowe umożliwiają zbiory i gospodarz musi wejść na pole, powinien być karany? Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie przyjrzą się projektowi zmian.

Spis treści

Nocne żniwa bez mandatu

Projekt zmian w Kodeksie wykroczeń trafił w lutym do Sejmu. Posłowie wskazali, że w ustawie powinien znaleźć się konkretny punkt: Nie popełnia wykroczenia ten, kto czyn określony w § 1 popełnia w związku z prowadzeniem prac w gospodarstwie rolnym.

Ma to na celu uniemożliwienie kar za prace rolne, które do tej pory są traktowane w godzinach nocnych jako zakłócanie ciszy nocnej. Zwłaszcza osoby, które nie prowadzą działalności rolniczej, są wyczulone na takie zachowania i wzywają policję.

Szczególnie w okresie zbiorów/żniw zdarzają się sytuacje, w których prowadzenie takich prac w godzinach nocnych jest konieczne. Wynika to bardzo często z panujących lub zapowiadanych warunków pogodowych, wskazano w projekcie.

Posłowie przypominają, że wieś w pierwszej kolejności jest miejscem produkcji żywności, dlatego karanie rolnika, który w strategicznym momencie w roku, czyli żniwach, wykonuje swoje obowiązki, nie powinno się wydarzyć.

Praca w polu w godzinach nocnych to wybryk?

Według Sądu Najwyższego przepis art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń uzależnia odpowiedzialność za dane wykroczenie od stwierdzenia, czy czyn jest wybrykiem, a to nie znalazło odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach i zrodziło niepewność prawną wśród rolników. W rozumieniu SN wybryk to zachowanie, jakiego w danym czasie, miejscu i otoczeniu, nie można było się spodziewać.

Z pewnością np. żniw na wsi nie da się zakwalifikować jako zachowanie, którego trudno było się spodziewać, lub które byłoby sprzeczne z normami społecznymi, przekonują projektodawcy.

Wskazano, że zmiana przepisów jest konieczna, aby definitywnie rozwiązać ten problem i zapewnić rolnikom prace bez ryzyka kary finansowej.

Źródło: sejm.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.