Takie są zmiany w rolnictwie 2022 roku. Obejmą m.in. dopłaty, emerytury, handel na targowiskach i eksport

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Nowe regulacje prawne, formy pomocy lub ograniczenia - poznaj zmiany w rolnictwie przewidywane w 2022 roku --->Zmiany dotyczą m.in. rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży na targowiskach, dopłat do zadrzewień śródpolnych czy loch, KRUS czy esportu.
Nowe regulacje prawne, formy pomocy lub ograniczenia - poznaj zmiany w rolnictwie przewidywane w 2022 roku --->Zmiany dotyczą m.in. rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży na targowiskach, dopłat do zadrzewień śródpolnych czy loch, KRUS czy esportu. pixabay.com
Jakie zmiany w rolnictwie przyniesie 2022 rok? W tegorocznym naborze ma powrócić dopłata określona uzupełniającą płatności podstawową, będzie także wsparcie do zadrzewień śródpolnych. O dopłaty do loch w 2022 roku będą mogli wnioskować hodowcy świń. Zmiany szykują się także w emeryturach rolniczych. Nowe regulacje przewidują wyższe limity dopłaty do paliwa i handel na targowiskach bez opłat. Zapraszamy na przegląd nowości.

Są rzeczy, które zmieniają się co roku - jak podstawa obliczania podatku rolnego czy tego od nieruchomości. W poniższym zbiorze informacji skupiamy się na zmianach w przepisach, regulacjach i ograniczeniach, które mogą znacząco wpłynąć na portfel polskiego rolnika. Poznaj zmiany, które mają lub mogą wejść w życie w 2022 roku.

Zmiany w rolnictwie w 2022 roku obejmują dopłaty do paliwa, zmienią się limity

Od 1 stycznia 2022 roku zwiększony będzie limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych. Podwyższony limit będzie obowiązywał również w przypadku zwierząt, czyli limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l.

Sama stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2022 r. pozostaje bez zmian i wyniesie 1,00 zł na 1 litr oleju.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego rolnicy mogą składać 2 razy w roku - w lutym i sierpniu. W pierwszym terminie faktury potwierdzające zakup paliwa mogą pochodzić z okresu od początku sierpnia do końca stycznia, zaś do wniosków składanych w sierpniu od 1 lutego do 31 lipca.

Kolejne zmiany w rolnictwie 2022 poznasz, przeglądając kolejne slajdy:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.