Te ptaki zwiastują wiosnę. Powoli wracają do Polski z zimowiska w ciepłych krajach. Śpiew ptaków jest już coraz głośniejszy

Justyna Madan
Justyna Madan
To nie są wybredne ptaki, zjedzą niemal wszystko, chociaż jeśli mają wybór wolą rośliny, w tym np. kukurydzę. W kulturze ludowej żuraw jest symbolem mądrości i wierności. Głośno i charakterystycznie kracze. Już w lutym wracają do Polski, a im wcześniej wracają tym wiosna ma być cieplejsza.
To nie są wybredne ptaki, zjedzą niemal wszystko, chociaż jeśli mają wybór wolą rośliny, w tym np. kukurydzę. W kulturze ludowej żuraw jest symbolem mądrości i wierności. Głośno i charakterystycznie kracze. Już w lutym wracają do Polski, a im wcześniej wracają tym wiosna ma być cieplejsza. pixabay.com
Przemierzają nawet kilka tysięcy kilometrów, żeby wygrzewać się w słońcu, kiedy u nas jest zimno i ponuro. Teraz powoli wracają do kraju. W wielu regionach Polski już od jakiegoś czasu coraz częściej widać bociany, żurawie, skowronki. Czy to oznacza, że wiosna też zawita u nas dużo wcześniej niż zwykle? Skąd ptaki wiedzą, że pora wrócić do domu?

Spis treści

„Zmniejszona obfitość pokarmu, niewystarczająca ilość czasu na jego zdobycie, a tym samym ilość energii potrzebnej do przetrwania sprawia, że ptaki muszą wyruszyć w daleką i pełną niebezpieczeństw podróż” – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Zobacz: Idzie wiosna, ptaki wracają do Polski

Skąd ptaki wiedzą, kiedy ruszyć w podróż?

Nie jest do końca jasne, skąd ptaki wiedzą, że pora ruszać w podróż, albo dokąd konkretnie lecieć. Niektórzy ornitolodzy wymieniają tutaj ptasią intuicję, która uaktywnia się, kiedy zmienia się temperatura powietrza i światło słoneczne nie jest już tak silne, jak podczas lata i to popycha ptaki to wyruszenia w podróż.

- Istotnym sygnałem, jaki rejestrują, jest zmieniająca się długość dnia. Odlot poprzedzony jest szeregiem przygotowań. Skrzydlaci podróżnicy przed wylotem intensywnie żerują i gromadzą zapas tłuszczu, a także często przechodzą pierzenie tzn. wymieniają stare oraz nierzadko zniszczone pióra na nowe. Wyruszają w podróż podczas sprzyjającej aury, ponieważ podczas niepogody straciłyby zbyt dużo energii na walkę z wiatrem i deszczem – podają Lasy Państwowe.

Ptaki nie potrzebują mapy, wystarczy im słońce, gwiazdy, pole magnetyczne i ukształtowanie terenu, dzięki temu wiedzą, gdzie się kierować i docierają na miejsce zazwyczaj o podobnej porze roku, czyli na wiosnę. Pierwsze ptaki zazwyczaj pojawiają się w Polsce w marcu, kolejne w kwietniu, chociaż w tym roku pierwsze ptaki można było zaobserwować już w połowie lutego.

Te ptaki wracają do Polski na wiosnę

- Ptaki mają - tak jak inne zwierzęta - zegar biologiczny, który steruje ich zachowaniem, w tym migracją. Zegarem tym z kolei steruje głównie tzw. fotoperiod, czyli ilość światła słonecznego w ciągu dnia. Zestaw wielu czynników (np. poziomy hormonów po rozrodzie, aktualna ilość dziennego światła, temperatura oraz ilość i jakość pokarmu) decyduje o inicjacji zachowania migracyjnego – wyjaśnia Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Taka podróż jest dla ptaków bardzo męcząca, zużywają wszystkie rezerwy energetyczne. Jednak są do tego przygotowane na tyle, że chociaż trudna, to taka długa podróż nie jest dla nich wycieńczająca.

- Drozd, a właściwie drozd śpiewak, to ptak, który coraz chętniej zamieszkuje ogrody i parki. Jest średniej wielkości, z charakterystycznymi cętkami na brzuchu. Ten ptak wyjątkowo pięknie śpiewa, a jego głos ma kojące działanie. Można go usłyszeć już wczesną wiosną – pisze Katarzyna Laszczak w swoim artykule dla portalu regioDOM.

Drozd śpiewak jest jednym z najwcześniej wracających do kraju ptaków, a jego piękny śpiew można usłyszeć już teraz. Na portalach społecznościowych można zobaczyć coraz więcej zdjęć ptaków wracających z dalekich podróży. Pojawiły się już pierwsze bociany, żurawie i skowronki. Wiosna jest bliżej, niż nam się wydaje?

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.