Tej jesieni króluje dynia. To owoc czy warzywo? Hokkaido, zwyczajna czy piżmowa - na rynku znajdziesz wiele odmian

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Na rynku można znaleźć wiele odmian dyni.
Na rynku można znaleźć wiele odmian dyni. pixabay.com/Ralphs_Fotos
Hokkaido, piżmowa, Nelson – okazuje się, że na rynku jest dostępnych wiele odmian dyni. To nie tylko ta zwyczajna, którą najczęściej wybieramy do dań lub domowych ozdób. Każda ma swoje walory smakowe i może stanowić ciekawy akcent w naszej kuchni. Jak je rozpoznać? Zobacz, co powinieneś wiedzieć o dyniach w okresie jesiennym.

Spis treści

Jak jesień, to i dynia. Warzywa sezonowe stanowią dla nas urozmaicenie konkretnej pory roku. W październiku i listopadzie na rynkach roi się od dyń. Sprzedawcy mają w ofercie coraz więcej odmian, bo, jak sami twierdzą, zainteresowanie Polaków kolorowymi główkami stale rośnie.

- Kiedyś dynia była jak egzotyczny przysmak, mało kto ją kupował. Dzisiaj wielu przychodzi tylko po dynię i to nie tylko taką klasyczną – mówi Jadwiga, która od wielu lat handluje warzywami i owocami na warszawskim Wolumenie.

Dynia - owoc czy warzywo?

Warto wiedzieć, że choć zwyczajowo umieszczamy dynie w kategorii warzyw, to pod kątem botanicznym stanowią owoce. Co więcej, nazywa się je… jagodami. Przywędrowały z Ameryki, a przepisów na ich wykorzystanie nie brakuje. Najszersze zastosowanie ma miąższ, niektórzy eksperymentują też z nasionami. Znaczna część odmian jadalnych ma środek w kolorze pomarańczowym.

- Przez 10–14 dni po zbiorze owoce powinny być przechowywane w temperaturze 26–30°C i wilgotności powietrza około 80% - takie warunki sprzyjają zabliźnianiu się skaleczeń skórki powstałych podczas zbioru i transportu. Później najlepiej przechowywać je w temperaturze 5–10°C i wilgotności powietrza 70–80%. W takich warunkach mogą być przechowywana nawet przez kilka miesięcy - czytamy na stronie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach.

Sezon na dynie trwa. Ile płaci się za kilogram?

Pierwsze dynie były nieco droższe, obecnie w szczycie rynek ulega stabilizacji. Na straganach płaci się średnio 3-6 zł/kg w zależności od odmiany. Jak pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl, sztuka niekiedy kosztuje 2 złote za 1 kg, a czasem 5, np. hokkaido i inne duże dynie 3 zł/kg.

Odmiany dyni. Jak je rozpoznać? Niektóre odznaczają się słodyczą i barwą

Myśląc o dyni, pierwsze skojarzenie to ta intensywnie pomarańczowa z gąszczem nasion. Odmiana zwyczajna zaliczana jest do najpopularniejszych w kraju. Owalny kształt, wyraźna barwa, dość włóknisty środek przepełniony białymi nasionami – tak można ją scharakteryzować. Miąższ nie jest słodki, więc zamiast do deserów, lepiej wykorzystać ją do sosów i zup.

Dynie Hokkaido przybyły z Japonii i cechują się małym rozmiarem oraz intensywną pomarańczową skórką. O ile u dyń zwyczajnych miąższ jest włóknisty, tutaj jest zbity, co doskonale sprawdzi się przy tworzeniu przetworów, purée, a nawet przy pieczeniu ciast.

Na wielu straganach widać dynie piżmowe. Wyglądają jak gruszki, mają jasnożółty odcień, cienką skórkę i minimalną ilość pestek. Uważa się je za jedne z najsłodszych, dlatego można je dodać do wielu dań, zarówno wytrawnych, jak i deserowych. Co ciekawe, dość długo można je przechowywać, co w okresie zimowym jest niezwykle cenne.

Dynia o zielonym zabarwieniu? Owszem! To odmiana Muscat de Provence, często zwana też prowansalską lub muszkatołową. Miąższ ma lekko słodki, co warto wykorzystać przy przetworach lub zupach-kremach.

Czasem wpadnie nam w oko mała, podłużna dynia o zabarwieniu zielono-pomarańczowo-żółtym. Nazywa się ją makaronową, gdyż po obróbce cieplnej włókna kłębią się w środku niczym klasyczne makaronowe nitki. Można je dorzucić do sosu lub zapiekanki warzywnej.

W sklepach widać też dynie Nelson, mają szaro-niebieską skórę, niewielką ilość nasion i aromatyczny miąższ. W kuchni robi się z nich placki, pieczywo lub zupy.

Źródła: ODR, PZD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.