Termin siewu gryki dla różnych regionów Polski. Z tą uprawą lepiej poczekać dłużej. Zalecana gęstość i warunki uprawy

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Do uprawy gryki nie nadają się gleby podmokłe, ciężkie, zlewne i bardzo suche. Największe i najpewniejsze plony uzyskuje się na glebach należących do kompleksów pszennych i żytniego bardzo dobrego.
Do uprawy gryki nie nadają się gleby podmokłe, ciężkie, zlewne i bardzo suche. Największe i najpewniejsze plony uzyskuje się na glebach należących do kompleksów pszennych i żytniego bardzo dobrego. pixabay.com/qurrant
Święty Antoni o gryce siać przypomni – mówi przysłowie na 13 czerwca, to wtedy wspomina się świętego Antoniego. Dziś wysiewana jest jednak na ogół nieco wcześniej. Sięgamy po 5 optymalnych terminów siewu dla różnych części Polski, zalecenia uprawy i najlepsze warunki do kiełkowania gryki.

Spis treści

Gryka – cenna roślina miododajna i bezglutenowa

Gryka w Polsce jest znana i uprawiana od stuleci. O tym, że jest jak śnieg biała w inwokacji w „Panu Tadeuszu” wspomina Adam Mickiewicz. Dorasta do ok. 1 m wysokości i kwitnie od lipca.

Gryka jest owadopylną rośliną miododajną o wysokiej zawartości białka (11-16 proc.), ze względu na podobny skład chemiczny nasion i agrotechnikę uprawy zaliczana do zbóż.

Najpopularniejszą formą wykorzystania gryki jest kasza, ma swoich zwolenników mąka gryczana i gryczane pieczywo.
Najpopularniejszą formą wykorzystania gryki jest kasza, ma swoich zwolenników mąka gryczana i gryczane pieczywo. pixabay.com/artellliii72, Nechaev, AGW/canva

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zwraca uwagę, że gryka to roślina o bardzo krótkim okresie wegetacji. Jej wzrost i rozwój wynosi zaledwie 70-90 dni. Jest rośliną ciepłolubną i wrażliwą na najmniejsze przymrozki. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Nasiona gryki nie zawierają glutenu. Jest w dużym stopniu odporna na szkodniki i choroby.
  • Ogranicza występowanie szkodników glebowych np. rolnic i pędraków i niektórych chwastów jak perz i komosa.
  • Może być uprawiana jako roślina poplonowa – szczególnie na glebach o niskiej bonitacji.

Mazowiecki ODR: Grykę uprawia się na kompleksie lżejszych gleb, często w zmianowaniu z żytem i łubinem. Nie reaguje ona wyraźnie na przedplon i często wysiewa się ją na stanowisku po zbożach. Roślina wymaga gleb o odczynie lekko kwaśnych do obojętnego (pH 5,6-7,2). Zupełnie nie nadają się do jej uprawy gleby podmokłe lub bardzo suche. Sposób uprawy roli pod grykę jest taki sam jak pod zboża jare.

Odmiany gryki w krajowym rejestrze

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wskazuje, że w integrowanej produkcji należy wysiewać odmiany gryki wymienione w Krajowym rejestrze. Obecnie wpisane są tam 4 odmiany gryki zwyczajnej:

  • Kora
  • MHR Korona
  • MHR Smuga
  • Panda

Termin siewu gryki? Kiedy siać, żeby nie wymarzła?

Z siewem gryki rolnicy powinni czekać do momentu, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli mniej więcej do połowy maja, jednak optymalny termin jest zróżnicowany dla kraju. Jednocześnie gleba na głębokości 5-10 cm w momencie siewu powinna osiągnąć temperaturę 10-12°C. Termin siewu gryki zależy od rejonu klimatycznego:

  • środkowo-wschodnim: 10-25 maja
  • wschodni: 10-25 maja
  • południowo-wschodni: 10-25 maja
  • północno-zachodni: 25-30 maja
  • południowo-wschodni: 25-30 maja

Tak wynika z Metodyki integrowanej produkcji gryki, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Doradcy podkreślają, że roślina jest wrażliwa na niskie temperatury gleby.

Gęstość siewu gryki i wąskie rzędy

Grykę sieje się siewnikiem zbożowym na głębokość 2-3 cm (gleba wilgotna) lub 4-5 cm w przypadku gleby przesuszonej – instruuje Podlaskie Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wybór rozstawy rzędów powinien być uzależniony od zastosowanej pielęgnacji w łanie.

Doradcy wskazują, że grykę zaleca się siać w wąskie rzędy. – Uprawa w szerokie międzyrzędzia wymaga pielęgnacji mechanicznej, jest bardziej kłopotliwa i zwiększa pracochłonność. Ilość wysiewu gryki w kg/ha, przy zachowaniu optymalnej obsady roślin 300-350 sztuk ziaren/m2.

PIORIN podaje, by grykę siewnikiem zbożowym siać w rozstawie 11-15 cm. Dodaje, że zazwyczaj gryka jest wysiewana, w zależności od masy 1000 nasion i kompleksu gleboworolniczego w ilości:

  • uprawa w wąskie międzyrzędzia (termin siewu 18-25 maja): od 80 do 92 kg/ha,
  • uprawa w szerokie międzyrzędzia (termin siewu 10-20 maja): od 45 do 58 kg/ha.

Gryka lubi ciepło. W jakiej temperaturze wschodzi?

Gryka ma duże wymagania klimatyczne, niekorzystnie na jej rozwój wpływa niedobór opadów, duże wahania temperatury, zaznaczają autorzy Metodyki integrowanej produkcji gryki, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Bywa uszkadzana przez przymrozki, przy chłodnej pogodzie wolno się rozwija, co sprzyja większemu zachwaszczeniu. Jest wrażliwa na niedobór opadów od wschodów do pełni kwitnienia ze względu na silny w tym okresie przyrost biomasy i duże z tym związane wymagania wodne.

Gryka najlepiej kiełkuje w temperaturze 15-16 stopni Celsjusza. Potem do intensywnego wzrostu i prawidłowego rozwoju potrzebuje powyżej 15-17 st. W okresie kwitnienia źle znosi upalną pogodę z małą wilgotnością powietrza, co nie sprzyja zapylaniu kwiatów.

Z kolei Mazowiecki ODR podaje, że przy odpowiedniej wilgotności i temperaturze 18-22 stopni pełnia wschodów występuje po 5-6 dniach. Trzeba pamiętać, że szybkość wschodów w warunkach polowych zależy od wilgotności i temperatury gleby.

Zbyt wysoka temperatura i susza nie są korzystne – szczególnie w czasie kwitnienia – gdyż powodują zamieranie zawiązków.

Źródła: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Mazowiecki ODR, Podlaski ODR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.