W ARiMR trwa nabór o dopłaty OZE na biogazownie rolnicze. Rolniku, możesz produkować gaz w gospodarstwie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Obszar A naboru na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej” przewiduje wsparcie na inwestycje dotyczące biogazowni rolniczej. Co ważne, pieniądze można dostać na działania z wyłączeniem robót budowlanych dotyczących istniejącej biogazowni rolniczej. Jaką dotację można dostać?

Spis treści

Dopłaty do biogazowni rolniczych 2024

Trwający od 25 stycznia do 23 lutego 2024 r. nabór wniosków o wsparcie na inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw składa się z 3 obszarów z różnymi poziomami wsparcia. Obszar A dotyczący biogazowni rolniczych obejmuje najbardziej kosztochłonną inwestycję, dlatego i wsparcie jest najwyższe.

Jak podaje ARiMR, maksymalna wysokość pomocy udzielona beneficjentowi w okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej w obszarze A wynosi 1,5 mln zł. Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta, wysokości do 65 proc.

Biogaz rolniczy powstaje w Polsce głównie z takich surowców, jak wywar pogorzelniany, gnojowica, pozostałości z owoców i warzyw, kiszonka z kukurydz
Biogaz rolniczy powstaje w Polsce głównie z takich surowców, jak wywar pogorzelniany, gnojowica, pozostałości z owoców i warzyw, kiszonka z kukurydzy. pixabay.com/Photorama

Podobnie jak w obszarach B i C, na realizację operacji może być przyznana i wypłacona zaliczka w wysokości 50 proc. kwoty pomocy, wystarczy złożyć wniosek o jej przyznanie.

Kto może dostać pieniądze na biogazownie? Podstawowe wymogi

Podstawowe kryterium mówi o tym, że pomoc przyznaje się jeżeli inwestycja objęta operacją ma związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie. Następnie ARiMR przedstawia listę wymogów wobec inwestycji, by mogła podlegać wsparciu. Mogą to być operacje polegające na budowie biogazowni rolniczej z wyłączeniem robót budowlanych dotyczących istniejącej biogazowni rolniczej.

W ramach interwencji będą wspierane operacje, które nie zostały rozpoczęte wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy, będą realizowane nie więcej niż w 2 etapach, których okres realizacji operacji nie będzie dłuższy niż 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy, przy czym złożenie wniosku o płatność pośrednią nastąpi nie później niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy.

Planowana wysokość kosztów kwalifikowalnych musi wynosić powyżej 20 000 zł, a operacje są związane z wytwarzaniem energii z OZE, magazynowaniem tej energii i wykorzystaniem jej wyłącznie na potrzeby własne gospodarstwa.

Całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kW, przy czym całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną wykorzystywanych na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych wchodzących w skład gospodarstwa nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20 proc. całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z OZE znajdujących się w gospodarstwie.

Koszty ogólne stanowią nie więcej niż 10% kosztów kwalifikowalnych, inwestycje zostaną zrealizowane zgodnie z regulaminem.

Wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE), udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.

Regulamin, instrukcje i kryteria punktowe są dostępne na stronie ARiMR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.