Wdzięczni Polskiej Wsi. Morawiecki: Przywróciliśmy polskiej wsi należny szacunek

OPRAC.: Strefa Agro
Mateusz Morawiecki w Bobolicach
Mateusz Morawiecki w Bobolicach Twitter/Kancelaria Premiera
- Nasza wiarygodność polega na tym, że to, co mówimy, realizujemy. Nasze zobowiązanie to ciężka praca, aby było lepiej, dostatniej i bezpieczniej. Zrobimy wszystko by walczyć o lepszą przyszłość polskiej wsi i polskiego rolnika – mówił premier Mateusz Morawiecki w Bobolicach, gdzie rząd zorganizował IV Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”.

Bobolice to małe, ok. 4-tysięczne miasteczko w województwie zachodniopomorskim. To tam w niedzielę 29 sierpnia 2021 odbyła się kolejna edycja wydarzenia pod nazwą Wdzięczni Polskiej Wsi. Było spotkanie z premiera z wybranymi rolnikami, msza św., wręczenie medali dla KGW.

Premier Mateusz Morawiecki podczas święta Wdzięczni Polskiej Wsi

- Polska wieś zasługuje na to, aby warunki życia i standard był podobny do tego, który jest w mieście. Edukacja, służba zdrowia, drogi, kolej – to wszystko, co było zwijane, my to rozwijamy – mówił premier.

Szef rządu przypominał, że w ostatnich latach wprowadzono prawną ochronę ziemi przed sprzedażą, uruchomiono wsparcie misji realizowanej przez koła gospodyń wiejskich.

- Polska wieś to przede wszystkim kultura i wspaniałe tradycje, dlatego rozpoczęliśmy wielki program dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wielkie wydatki na sprzęt i dodatkowe środki, to także pieniądze na OSP. To nasze zobowiązanie dla polskiej wsi – przemawiał Mateusz Morawiecki.

Premier wspominał środki przeznaczone do tej pory na walkę ze skutkami suszy i zapowiadał wielki program ubezpieczeniowy wobec klęsk żywiołowych.

- Nasza wiarygodność polega na tym, że to, co mówimy, realizujemy. Nasze zobowiązanie to ciężka praca, aby było lepiej, dostatniej i bezpieczniej. Zrobimy wszystko by walczyć o lepszą przyszłość polskiej wsi i polskiego rolnika – mówił premier.

Polski Ład dla rolników

Rząd silnie promuje założenia Polskiego Ładu, dlatego również podczas święta Wdzięczni Polskiej Wsi nie zabrakło tego tematu.

Wskazywano na to, że "polskie rolnictwo potrzebuje dobrej infrastruktury drogowej, transportowej, energetycznej, internetowej. Polski Ład to nie tylko wielki program wsparcia polskiego rolnictwa, konkretne pieniądze, nie tylko wysokie środki z Unii Europejskiej – to także program wsparcia polskiej kultury i tradycji wiejskiej. Zrobimy wszystko, żeby polska wieś rozwijała się jak najpiękniej i jak najszybciej".

Założenia Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

  • Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Rząd przyjął już projekt ustawy w tej sprawie. Podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku. To zapewnienie wyższych dochodów ze sprzedaży dla rolników. Obecne przepisy pozwalają sprzedawać w formie RHD tylko na terenie województwa, w którym odbywa się produkcja albo na terenie sąsiedniego województwa. Te przepisy zostaną zmienione na korzyść rolników, wprowadzając również możliwość sprzedaży wysyłkowej w ramach RHD na terenie całej Polski i tworząc program wsparcia KOWR. Efektem wprowadzonych zmian będzie także możliwość produkcji i zbywania żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego – takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki – na terytorium całego kraju.
  • Wyższe dopłaty do paliwa dla rolników. To kolejny projekt ustawy przyjęty przez rząd w tej sprawie. Wypłata pieniędzy wg. podwyższonej stawki dopłat już w I połowie 2022 r. Zwiększymy też limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych.
  • Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Chodzi m.in. o zdefiniowanie 16 nieuczciwych praktyk handlowych, w relacjach między przedsiębiorcami, w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Dzięki nowym rozwiązaniom dostawcy produktów rolnych i spożywczych będą mieli większą pewność funkcjonowania na rynku krajowym. Rząd przyjął już projekt ustawy w tej sprawie.
  • Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Stworzone zostaną zasady wsparcia rozwoju rodzinnych gospodarstw. Przygotujemy pakiet systemowych zmian przywracających pełną godność ekonomiczną i społeczną polskich rolników z gospodarstw rodzinnych.
  • Więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. Poza dotychczasowymi instrumentami UE wspierającymi rozwój polskiej wsi, takimi jak Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności, na polską wieś rząd skieruje również środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wdzięczni Polskiej Wsi. Morawiecki: Przywróciliśmy polskiej wsi należny szacunek - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.