Za straty spowodowane przez zwierzynę zapłaci państwo. Ale kiedy?

(koci)
Zmiany prawa łowieckiego  uchwalone w 2016 r. wprowadziły zasadę odpowiedzialności za szkody łowieckie przez Skarb Państwa
Zmiany prawa łowieckiego uchwalone w 2016 r. wprowadziły zasadę odpowiedzialności za szkody łowieckie przez Skarb Państwa Polska Press
Przepisy, na które czekają rolnicy miały obowiązywać od 2017 r., przesunięto je na styczeń 2018 r. i wszystko wskazuje na to, że ten termin także nie zostanie dotrzymany. Samorząd rolniczy pisze w tej sprawie m.in. do premier Beaty Szydło

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się z apelem do pani premier o realizację przepisów ustawy z 22 czerwca 2016 roku o zmianie ustawy Prawo łowieckie, wprowadzających nowe zasady odpowiedzialności za szkody wywoływane przez zwierzynę płową (z rodziny jeleniowatych) w uprawach rolnych.

Samorząd rolniczy podkreśla, że zmiany prawa łowieckiego uchwalone w 2016 r. wprowadziły zasadę odpowiedzialności za szkody łowieckie przez Skarb Państwa oraz szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów. Uchwalone w czerwcu przepisy zakładały w art. 5 ustawy moment ich wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2017.

Zmiana dobra, ale kiedy wejdzie w życie?

– Z nieznanych nam powodów (...) dokonano zmiany art. 5, określając moment wejścia w życie na 1 stycznia 2018 r. – czytamy w piśmie Podlaskiej Izby Rolniczej skierowanej do premier Beaty Szydło.

Rolnicy obawiają się jednak, że ten termin także nie zostanie dotrzymany, bo nie przewidziano na to pieniędzy w budżecie. Zwracają się o wskazanie w ustawie budżetowej na 2018 r. pozycji kosztowej na realizację tych działań.

Obawiają się, że znowu będzie nowy termin

– Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której nasze środowisko jest lekceważone przez uchwalenie kolejnego nowego terminu wejścia w życie znowelizowanej ustawy Prawo łowieckie – pisze Podlaska Izba Rolnicza. – Brak prac związanych z wdrożeniem znowelizowanej ustawy budzi uzasadnione obawy co do realności wejścia w życie przepisów z dniem 1 stycznia 2018 roku, szczególnie wobec braku przepisów wykonawczych i niezarezerwowania środków w projekcie Ustawy Budżetowej na 2018 r.

Szkody łowieckie traktowane po macoszemu

Podlaska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że w związku z wejściem w życie nowelizacji, konieczne jest uchwalenie rozporządzeń wykonawczych określających szczegółowe zasady szacowania szkód łowieckich. Z uwagi na to, że dotyczą one rolników, domaga się udziału rolników w kształtowaniu i opiniowaniu przedmiotowych przepisów wykonawczych. A przedmiotowe przepisy wykonawcze są bardzo ważne, gdyż one będą kształtować wysokość odszkodowania za szkody łowieckie.

Według samorządu rolniczego problem szkód łowieckich nadal traktowany jest „po macoszemu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Za straty spowodowane przez zwierzynę zapłaci państwo. Ale kiedy? - Gazeta Współczesna

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zając Poziomka
W dniu 07.11.2017 o 22:32, Mam racje napisał:

No to ciekawe,czemu my cZyli Państwo mamy płacić za szkody rolników. Skoro to myśliwi hoduja dla siebie dzikie zwierzęta.

Czemu?

W Polsce na 38 milionów głów jest około 120 tys. myśliwych.

Za to w sejmie i senacie polujących ponad 30%.

I potrafią się dogadać ponad wszelkimi podziałami.

Teraz wiesz, czemu?

M
Mam racje
No to ciekawe,czemu my cZyli Państwo mamy płacić za szkody rolników. Skoro to myśliwi hoduja dla siebie dzikie zwierzęta.
n
nie zabijaj
cały ten biznes myśliwski powinien być w ręku państwa. To służby państwowe powinny np. zajmować się dokarmianiem zwierzyny i zajmować się tą całą gospodarką łowiecką. Myśliwy powinien tylko kupować od państwa prawo do polowania na określony termin i określone miejsce, oraz płacić za upolowane zwierzę.
w
wilk dobry
tak być powinno, ale myśliwi powinni płacić dla państwa za zgodę na polowanie.
j
jeleń

CZYLI ZAPŁACĄ PODATNICY, TO DOBRE ROZWIĄZANIE,  ale za polowanie powinni płacić myśliwi dla Państwa.

ś
święte krowy

POLSKI PODATNIK PŁACI ROLNIKOM ZA WSZYSTKO, i tyle na ten temat.

A
Anty K.

Kiedy państwo będzie płacić za zabójstwa kierowców przez łosie i inną zwierzynę chronioną. Teraz to już plaga, która rozlała się na cały kraj, niedługo zamiast ludzi będą tylko zwierzęta.