Zbiory niższe niż rok temu? GUS opublikował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2023 roku

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Ze wstępnych szacunków GUS wynika, że zbiory wielu produktów, będą w tym roku niższe.
Ze wstępnych szacunków GUS wynika, że zbiory wielu produktów, będą w tym roku niższe. pixabay.com
Ze wstępnych wyników szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2023 r. wynika, że zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi, zbiory rzepaku i rzepiku, produkcja warzyw gruntowych, zbiory owoców z drzew i krzewów owocowych, są niższe niż w ubiegłym roku. O jakich stratach mowa?

Spis treści

Notowane niedobory opadów deszczu w maju i czerwcu miały negatywny wpływ na możliwości produkcyjne wielu roślin uprawnych, a zwłaszcza zbóż.

GUS szacuje mniejsze zbiory

Z danych, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że:

  • zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacuje się na 25,9 mln t, tj. o ok. 4% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 3,6 mln t, tj. o ok. 1% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ok. 3,9 mln t, tj. na poziomie niższym o 3% w porównaniu do roku ubiegłego;
  • zbiory owoców z drzew będą o 9% niższe od ubiegłorocznych i wyniosą ponad 4,3 mln t;
  • produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na 592 tys. t, czyli o 1% mniej od zbiorów w 2022 r.

Dlaczego produkcja roślinna zapowiada się niekorzystnie?

Niekorzystny wpływ na kształtowanie się produkcji roślinnej w bieżącym roku miały przede wszystkim:

  • chłodne dni w kwietniu i w pierwszej połowie maja ze spadkami temperatury powietrza przy gruncie (w kwietniu rejonami nawet poniżej -9°C), hamujące wzrost i rozwój roślin;
  • niedobór opadów deszczu w maju i czerwcu, powodujący rejonami nadmierne przesuszenie gleby i ograniczający możliwości produkcyjne wielu roślin uprawnych, zwłaszcza zbóż;
  • lokalnie występujące w czerwcu i lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, tj. burze, gradobicia i nawałnice połączone z silnym wiatrem.

Są i czynniki, które na produkcję wpłynęły korzystnie. Chodzi o:

  • przeprowadzenie siewów zbóż i rzepaku w optymalnych terminach agrotechnicznych;
  • dobre wyrośnięcie i rozkrzewienie roślin ozimych jesienią 2022 r.;
  • dobre przezimowanie upraw (zaorano jedynie 0,1% zasianej powierzchni zbóż ozimych).

Siewy zbóż ozimych na jesieni 2022 roku przeprowadzano na ogół w optymalnych terminach agrotechnicznych i do końca drugiej dekady października siewy zakończono. Temperatura powietrza i gleby w listopadzie podtrzymywała wegetację oraz stwarzała dobre warunki dla wschodów, wzrostu i rozwoju późno zasianych ozimin. Oziminy wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych w listopadzie krzewiły się, a dobowe wahania temperatury powietrza sprzyjały hartowaniu się roślin – podaje GUS.

Z szacunków urzędu wynika, że „rośliny weszły w stan zimowego spoczynku dobrze wyrośnięte i rozkrzewione”. Nie przeszkodziły im niskie temperatury w grudniu, jednak pod koniec roku temperatura wzrosła, a „topniejący śnieg w połączeniu z opadami deszczu powodowały miejscami powstawanie na polach zastoisk wody”.

Utrzymująca się w styczniu i lutym wysoka jak na miesiące zimowe temperatura powietrza, powodowała zakłócenia w zimowym spoczynku roślin, a topniejący śnieg oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem zapewniały dobre uwilgotnienie gleby. W wyniku dobowych wahań temperatury powietrza powtarzały się procesy zamarzania i rozmarzania wierzchniej warstwy gleby mogące powodować osłabienie systemu korzeniowego roślin – podkreśla GUS.

Mniejsza powierzchnia upraw

Wstępnie oszacowano, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2023 r. jest o ok. 2% mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi około 5,7 mln ha2. W skład tej powierzchni wchodzi:

  • pszenica – ponad 2,4 mln ha,
  • żyto – ok. 0,7 mln ha,
  • jęczmień – ponad 0,6 mln ha,
  • owies – blisko 0,5 mln ha,
  • pszenżyto – ok. 1,2 mln ha,
  • mieszanki zbożowe – ok. 0,3 mln ha.

Co z ziemniakami i burakami cukrowymi?

W 2023 roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rejonami rozpoczęto w marcu. Chłodna pogoda z przymrozkami w kwietniu i maju spowodowała, że wschody roślin były nierównomierne i wydłużone w czasie.

Niedobór opadów deszczu w maju i czerwcu, a także nierównomierny ich rozkład miał niekorzystny wpływ na wzrost i rozwój roślin, ograniczając ich potencjał plonotwórczy. Występujące w lipcu opady deszczu poprawiły stan plantacji ziemniaków, zwłaszcza odmian późniejszych. Jest on jednak zróżnicowany regionalnie – wyjaśnia GUS.

Ocenia się, że w bieżącym roku powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco niższa od ubiegłorocznej i wyniesie blisko 0,2 mln ha. Plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą prawdopodobnie niższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody.

Jeśli chodzi i buraki cukrowe, to ze wstępnych szacunków wynika, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych wyniesie ok. 0,3 mln ha i będzie większa od ubiegłorocznej.

Z uwagi na wiosenne chłody, wschody roślin były opóźnione, powolne i niewyrównane. Deficyt opadów deszczu w maju i pierwszej połowie czerwca wyraźnie spowalniał tempo wzrostu i rozwoju roślin. Stan plantacji buraków cukrowych w połowie lipca był jednak dobry, a szacunkowa obsada roślin na 1 ha wynosi ok. 95 tys. sztuk. Wysokość plonów buraków cukrowych będzie jednak zależała od dalszego przebiegu warunków pogodowych – podaje urząd.

Źródło: GUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.