Zmiana w dopłatach do silosów. Ministerstwo rolnictwa ogłosiło wydłużenie terminu w 2024 roku

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy dostali więcej czasu na zakup silosa i wniosek o wypłatę.
Rolnicy dostali więcej czasu na zakup silosa i wniosek o wypłatę. unsplash.com/chris robert
Pamiętacie nabór, w którym można było wnioskować o dopłaty do zakupu i montażu silosów w gospodarstwie? Resort rolnictwa ogłosił 7 lutego 2024 roku zmianę, która pozwoli wykorzystać pieniądze tym, którzy jeszcze nie zdążyli sięgnąć po przyznaną dotację. Sprawdź, do kiedy został wydłużony termin.

Spis treści

Zmiana terminu w dopłatach do silosów - realizacja w 2024 roku

Wnioski w naborze A1.4.1 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (czyli słynne KPO), dotyczącym zakupu i montażu silosów można było składać od 5 czerwca do 5 lipca 2023. W ciągu tego miesiąca do ARiMR trafiło ok. 13 tysięcy wniosków.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało 7 lutego, że wydłużyło do 31 października 2024 r. termin na realizacje przedsięwzięcia i złożenie wniosku o płatność końcową.

MRiRW: Wydłużony termin dotyczy rolników, którzy zadeklarowali na etapie składania wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem termin realizacji wcześniejszy niż 31 października 2024 r.

Co ważne, rolnik nie musi dopełniać z tego powodu dodatkowych formalności. Jak podaje resort, zmiana ta nie powoduje konieczności zawierania aneksu do umowy, którą rolnik zawarł z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dopłaty do silosów z Krajowego Planu Odbudowy i stawki

Przypomnijmy, że program przewiduje pomoc dla rolników, którzy kupią nowy silos do magazynowania zboża, kukurydzy czy rzepaku oraz nowe wyposażenie i urządzenia, stanowiące integralną część silosa. Dopłata dotyczy zatem również wentylatorów, czujników temperatury czy wilgotności, dmuchaw, nagrzewnic elektrycznych, rur załadunkowych lub spedycyjnych i ich podpór. Wsparcie ma objąć także montaż i transport.

Realizacja programu trwa, jednak nie wszyscy zdążyli sięgnąć po przyznane pieniądze. Silosy podrożały, co sprawdzał UOKiK, a dochody rolników już nie.

W programie zapowiedziano poziom refundacji do 60 proc. kosztów kwalifikowanych – zakupu silosa i jego wyposażenia – w przypadku młodych rolników oraz 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników, przy czym limit wsparcia wynosi:

  • 60 000 zł – w przypadku młodego rolnika;
  • 50 000 zł – w przypadku pozostałych wnioskodawców.

Źródło: MRiRW

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.