Zmiany w wybranych ekoschematach. Aktualne zasady i nowe terminy. Kogo dotyczą?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kogo dotyczą zmiany w ekoschematach?
Kogo dotyczą zmiany w ekoschematach? pixabay.com/Pascvii
Kolejne zmiany w tegorocznej nowości, czyli ekoschematach. Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczą one rolników, którzy w ramach kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych zadeklarowali realizację wybranych programów. Co to za modyfikacje? Czy zmieniły się terminy? Sprawdzamy.

Spis treści

Wprowadzone modyfikacje obejmują ekoschematy:

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi,
  • Biologiczna ochrona upraw,
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin.

Większość dotyczy pierwszego ekoschematu, przez wielu rolników określanego jako najpopularniejszy.

Zmiany w popularnym ekoschemacie. Zasady przyznawania punktów

W przypadku praktyki Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt rolnicy mają możliwość złożenia oświadczenia w celu uwzględnienia w obsadzie zwierząt niewpisanych do komputerowej bazy danych. Chodzi o:

  • alpaki,
  • daniele,
  • jelenie szlachetne,
  • lamy,
  • muły,
  • osły.

Kolejna ze zmian dotyczy praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji. Punkty są przyznawane, gdy rolnik wymiesza z glebą (i przyorze) obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny. Gdy taki nawóz został kupiony, trzeba mieć imienny dokument na potwierdzenie transakcji.

Jak informuje ARiMR, jeśli chodzi o praktykę Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, przepisy pozwalają stosować nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego – w tym przypadku również należy udokumentować zakup.

Za realizację zadania Wymieszanie słomy z glebą będzie można zaś otrzymać punkty, gdy po zbiorze plonu głównego rozdrobni się i wymiesza z glebą lub przyorze całą słomę (pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion suche źdźbła, łodygi, liście, plewy, łuszczyny i strączyny roślin zbożowych, gryki, szarłatu, komosy, roślin oleistych, bobowatych, facelii i traw nasiennych).

Ostatnia modyfikacja w wybranym ekoschemacie dotyczy praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia. Tu punkty przyznawane są gospodarzom, gdy posiadają plan nawozowy opracowany do 30 września 2023 r. Chodzi o uprawy zgłoszone jako plon główny lub uprawy ozime wysiewane w tym roku.

Dzięki nowym przepisom można też łączyć niektóre praktyki z ekoschematów. Jak czytamy w komunikacie, są to: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, Zróżnicowana struktura upraw, Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, Wymieszanie słomy z glebą oraz ekoschemat Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin z realizacją zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone na gruntach objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW 2014–2020.

Przy czym może to dotyczyć gruntów ornych, które nie były zadeklarowane we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, przypomina Agencja.

Wydłużenie terminu w ramach Biologicznej ochrony upraw

Zmiany dotyczą też ekoschematu Biologiczna ochrona upraw. Do 30 września 2023 r. wydłużono termin złożenia do ARiMR wyciągu z rejestru zabiegów agrotechnicznych, z którego powinno wynikać, na jakiej powierzchni zastosowano biologiczny środek ochrony upraw. Przepisy wymagają również posiadania potwierdzającego jego zakup imiennego dokumentu.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.