Zmniejszone zostaną wymagania dotyczące płatności ekologicznych. Rolnicy skorzystają?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Zmiany mają ułatwić dostęp do wsparcia szerszej grupie rolników i poprawić ich sytuację dochodową.
Zmiany mają ułatwić dostęp do wsparcia szerszej grupie rolników i poprawić ich sytuację dochodową. pixabay.com
Jak wynika z projektu rozporządzenia resortu rolnictwa opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji, więcej rolników będzie mogło się ubiegać o płatności ekologiczne w ramach m.in. Pakietu 13. W grę wchodzi premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. Projekt został skierowany do konsultacji.

Chodzi konkretnie o projekt nowelizacji rozporządzenia ws. szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych. Wszystko to w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Co zmienia projekt? Zasady ubiegania się o premię

Projekt rozporządzenia zmienia zasady przyznawania płatności ekologicznych w ramach Pakietu 13.. Jest to przyznawana premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. Minimalny poziom obsady zwierząt, jaki jest wymagany przy ubieganiu się o premię ma być obniżony z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha.

Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, ma to ułatwić dostęp do wsparcia szerszej grupie rolników i poprawić ich sytuację dochodową.

Projekt zmienia też zasady przyznawania płatności ekologicznych w ramach w ramach Pakietu 7., mówiącego o uprawach paszowych na gruntach ornych oraz Pakietu 8. o trwałych użytkach zielonych. Z 0,5 do 0,3 ma zostać obniżony współczynnik stosowany do określania maksymalnej powierzchni, do jakiej będzie można przyznać płatności ekologiczne. W efekcie - jak podano - możliwe będzie przyznawanie rolnikom płatności ekologicznych do większych powierzchni.

Łatwiej będzie otrzymać premię ekologiczną?

Obniżenie z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha minimalnego poziomu obsady zwierząt zostało zaproponowane także w drugim projekcie rozporządzenia, zamieszczonym na stronach RCL - projekcie ws. szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014–2020.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, ma to zapewnić równe traktowanie rolników starających się o płatności ekologiczne w latach 2023–2024 w ramach PROW 2014–2020 względem tych – ubiegających się o te płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027.

W projekcie dotyczącym PROW na lata 2014–2020 zaproponowano też zniesienie warunku utrzymania sadów (zachowania obsady drzew) w okresie 2 lat po zakończeniu realizacji zobowiązania ekologicznego. Ma to umożliwić rolnikom swobodne podejmowanie decyzji o ewentualnym przejściu na inny kierunek produkcji po zakończeniu zobowiązania.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.