Jabłonie, wiśnie, śliwy, morele kwitną wyjątkowo szybko. Czy to wpłynie na zbiory drzew owocowych?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zakwitają kolejne drzewa owocowe, a niektóre wiśnie już nawet kończą. To chyba bardzo wcześnie? Czy pszczoły zdążą zapylić kwiaty? - pyta Czytelniczka z województwa mazowieckiego. Nie ona jedna jest zaskoczona wczesnym terminem kwitnienia m.in. czereśni, brzoskwini i jabłoni. Czy przyspieszona wegetacja niesie ze sobą jakieś ryzyka? Pytamy eksperta z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

Spis treści

Przyspieszona wegetacja zabieliła drzewa owocowe

- Wszystkie rośliny przyspieszyły. Zawsze powtarzam, że to nie pogoda reaguje na rośliny, a rośliny na pogodę – mówi Jarosław Mikietyński z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - PIB, Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych w Bydgoszczy.

Kontynuuje: - Zmiany klimatu są widoczne każdego dnia i godziny. Temperatury nam się dziwacznie zmieniają, właściwie nie ma już typowych 4 pór roku, nie mamy wiosny, mamy od razu przedwiośnie i od razu lato, do tego okresy zimna.

Jabłoń w okolicy Bydgoszczy w weekend 14 kwietnia zaczęła otwierać kwiaty.
Jabłoń w okolicy Bydgoszczy w weekend 14 kwietnia zaczęła otwierać kwiaty. Agata Wodzień-Nowak

Start wegetacji nastąpił 3-4 tygodnie szybciej, niż miało to miejsce zazwyczaj. - To wynika z tego, że wilgotność gleby jest duża, średnie temperatury do tej pory były bardzo wysokie, w nocy jest ciepło. Ten zegar biologiczny, który jest w każdym organizmie, został trochę zaburzony – dodaje doświadczony ogrodnik, kierownik Ogrodu Botanicznego IHAR.

Czy pszczoły zdążą zapylić drzewa owocowe?

Czy zaawansowana faza rozwoju roślin w połowie kwietnia stanowi powód do obaw? Po bardzo ciepłych tygodniach meteorolodzy zapowiadają ochłodzenie.

- Rośliny mają większe możliwości przystosowawcze do warunków, niż my ludzie – uważa Jarosław Mikietyński. Przyznaje jednak, że w roślinach sadowniczych czy uprawowych mogą być pewne straty i tego nie da się uniknąć.

- Plusem sytuacji, którą mamy, jest to, że jak drzewa owocowe kwitły, ruszyły do pracy także owady zapylające, pszczoły miodne i te dziko żyjące zapylacze: pszczolinki, murarki, trzmiele i wiele innych. Zdążyły dotąd zapylić mnóstwo kwiatów – uspokaja ogrodnik.

Nadchodzi ochłodzenie. Czy zaszkodzi kwitnącym drzewom?

W Polsce rozkwitły już m.in. brzoskwinie, zaczynają kwitnąć jabłonie, a czereśnie, wiśnie i śliwy są w pełnym kwitnieniu. Jak wspomnieliśmy, w prognozach pogody zapowiadane jest ochłodzenie na najbliższe dni. Posiadacze drzew owocowych powinni się obawiać?

Bajkowe widoki to nie wszystko, sady mają przynieść dobre zbiory.
Bajkowe widoki to nie wszystko, sady mają przynieść dobre zbiory. pixabay.com/GuentherDillingen

- Jeśli będzie zimno, to rośliny zwolnią wzrost, ale jeśli kwiat już będzie zapylony, to takie niskie temperatury nie do końca im zaszkodzą – wyjaśnia nasz rozmówca. Dodaje, że gdy kwiat jest zapylony, za chwilę zawiązuje się owoc. Dużo zależy od tego, jak znaczny i rozłożony w czasie będzie spadek temperatury. Niebezpieczny byłby ten poniżej zera przez kilka dni.

Przypomina, że bardzo niskie temperatury zdarzają się nawet w maju.

Ryzykowne spadki temperatury zaczynają się dla roślin przy ok. -5 stopniach, jednak trudno to uogólniać, ponieważ dla brzoskwini i moreli niebezpieczne jest już zero lub -1 st. Ogrodnik zaznacza, że nawet jeśli przymrozki będą, to raczej regionalnie i przygruntowe.

- Zawsze mieliśmy zimnych ogrodników, ryzyko chłodów do 15 maja, gdy jest Zimna Zośka. To już się jednak nie sprawdza. Mam wrażenie, że przyspieszenie obserwujemy nie tylko w zakresie wegetacji roślin i kwitnienia, ale i te zimne dni też się trochę przyspieszają.

Niestabilna pogoda to zawsze największe ryzyko dla upraw rolniczych, gdzie straty ekonomiczne mogą być bardzo odczuwalne. - Myślę, że jeśli nie będzie znacznych spadów temperatury i to będzie krótkotrwały ochłodzenie, to wielkich strat nie będzie. Taką mam nadzieję - dodaje Jarosław Mikietyński.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera