Kiedy siać ogórki do gruntu? Idealny termin na obfite plony z własnego ogródka

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Marzysz o obfitych zbiorach pysznych, chrupiących ogórków gruntowych? Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na ich wysiew, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju? W tym artykule rozwiejemy wątpliwości i udzielimy porad dotyczących terminu siewu ogórków gruntowych. Ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw uprawianych w polskich ogrodach. Ich uprawa nie jest skomplikowana, jednak wymaga znajomości kilku kluczowych zasad, aby cieszyć się obfitymi zbiorami. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiedni termin siewu.

Spis treści

Sadzenie ogórków gruntowych: krok po kroku do udanej uprawy

Każda uprawa zaczyna się od doboru stanowiska i dobrego sąsiedztwa, tak jest też w przypadku ogórków.

Ogórki nie lubią gleb zbyt kwaśnych, dlatego warto sprawdzić wcześniej pH, które powinno mieścić się w zakresie 6.5-7.0. Jeśli odczyn jest kwaśny, powinniśmy zdecydować się na wapnowanie i to z wyprzedzeniem. Eksperci podpowiadają, żeby wapno zastosować pod roślinę poprzedzającą.

Pamiętaj o odchwaszczaniu plantacji, zwłaszcza a pierwszych tygodniach, by chwasty nie konkurowały o dostęp do wody czy światła. Szkodliwe dla ogórka
Pamiętaj o odchwaszczaniu plantacji, zwłaszcza a pierwszych tygodniach, by chwasty nie konkurowały o dostęp do wody czy światła. Szkodliwe dla ogórka są również zbyt silne wiatry, które mogą prowadzić do więdnięcia roślin, mechanicznych uszkodzeń liści i gorszego wiązania owoców. pixabay.com/sergei_spas

Instytut Ogrodnictwa w jednym ze swoich poradników wyjaśnia: „Wapnowanie powinno być przeprowadzane w okresie jesiennym, ale nie może być stosowane w tym samym roku co nawożenie obornikiem”.

Chcąc uprawiać ogórki, możemy zdecydować się na ich bezpośrednie wysiane do gruntu (uprawa z siewu) lub przygotowanie rozsady w doniczkach bądź zakup gotowych sadzonek. Jeśli chcemy mieć zbiory szybciej, warto zdecydować się właśnie na rozsadę.

Uniknij przymrozków i zapewnij ogórkom idealne warunki!

Ogórek to roślina ciepłoludna, dlaczego z jej wysianiem do gruntu lub przesadzeniem rozsady trzeba zaczekać do maja. Gdy ziemia jest dostatecznie ogrzana, czyli z wierzchu ma co najmniej ok. 12 stopni, a temperatura powietrza przekracza 20 stopni, wschody powinny być równe i szybkie.

Bywa, jak wiosną 2024 roku, że wiosna zaczyna się wyjątkowo wcześnie i początkowo jest bardzo ciepła, jednak dla ogórka dużym niebezpieczeństwem mogą być powracające jeszcze chłody i przymrozki. Młode wschodzące rośliny mogą zostać zniszczone lub uszkodzone. Do uszkodzeń może doprowadzić także długotrwałe ochłodzenie do 4-6 stopni Celsjusza.

Po okresie wschodów najlepiej uprawa ogórka czuje się w temperaturze 20-25 stopni.

Ogórki gruntowe: kiedy siać, aby cieszyć się pysznymi zbiorami?

Instytut Ogrodnictwa wymienia następuje terminy siewu ogórków gruntowych:

  • terminy siewu ogórka przyspieszony z rozsady: 20-25 kwietnia do doniczek
  • standardowy siew do gruntu 10-20 maja
  • opóźniony siew 25 maja - 5 czerwca

Ogórki wysiewa się na głębokość 1,5-3 cm co 15 cm, pozostawiając ok. 60 cm przerwy między rzędami. Uprawę można prowadzić pionowo po sznurku na podporach lub kratce.

Utrzymywanie się optymalnej temperatury gleby powoduje, że roślina jest bardziej odporna na czynniki środowiskowe.
Utrzymywanie się optymalnej temperatury gleby powoduje, że roślina jest bardziej odporna na czynniki środowiskowe. pixabay.com/MrGajowy3

Po jakich roślinach uprawiać ogórki, a po których nie?

Zmianowanie jest bardzo ważne ze względu na:

  • zachowanie i poprawę żyzności gleby
  • ograniczenie chorób i szkodników
  • zwalczanie zachwaszczenia
  • poprawę bioróżnorodności

Specjaliści wskazują, że decydując się na uprawę ogórka po roślinach bobowatych, możemy ograniczyć dawki azotu dostarczane w innych nawozach. Dlatego ogórek powinien być umieszczany w płodozmianie zaraz po roślinach bobowatych (ale nie wieloletnich) uprawianych jako plon główny lub jako poplon.

Nie zaleca się uprawy ogórka po gatunkach, które mają podobnie duże zapotrzebowanie na azot takich, czyli późne warzywa kapustne i inne:

  • kapusty,
  • kalafior,
  • jarmuż,
  • brukselka,
  • późna marchew,
  • seler.

„Wczesne warzywa kapustne, po których możliwa jest uprawa poplonu, stwarzają dobre stanowisko dla ogórka. Za nieodpowiednie stanowisko dla ogórka uważa się pola po buraku cukrowym, cebuli, cykorię, fasoli, kalarepie, marchwi, sałacie, selerze, szpinaku, ziemniaku oraz kukurydzy - jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia ogórka przez herbicydy stosowane w uprawach poprzedzających”.

Nie uprawiaj ogórków na stanowiskach po warzywach psiankowatych i innych dyniowatych - zagrożenie przez te same odglebowe choroby naczyniowe.

Źródła:
Instytut Ogrodnictwa, Metodyka integrowanej ochrony ogórka w uprawie polowej
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Metodyka Integrowanej produkcji ogórka polowego

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera