Kiedy siać paprykę, by latem dała dorodne owoce? Poznaj wskazówki, dzięki którym obrodzi

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
CDR: Dla wyrównania wschodów można pobudzić nasiona poprzez ich zmoczenie w niewielkiej ilości letniej wody, a następnie powierzchniowo przesuszyć dla ułatwienia siewu.
CDR: Dla wyrównania wschodów można pobudzić nasiona poprzez ich zmoczenie w niewielkiej ilości letniej wody, a następnie powierzchniowo przesuszyć dla ułatwienia siewu. unsolash.com/Jeppe Vadgaard
Podpowiadamy, kiedy posiać paprykę i kiedy rozsadę wysadzić do gruntu czy szklarni, a potem jak o nią dbać. Uprawa papryki nie należy do najłatwiejszych? Praktycy mówią, że wprost przeciwnie — jest możliwa w przydomowym ogródku, na działce czy nawet na balkonie. Przede wszystkim trzeba zadbać, by roślina miała ciepłe i słoneczne stanowisko.

Spis treści

Papryka jest jednym z warzyw, które sezonowo potrafić znacznie podrożeć. Możemy płacić więcej, zrezygnować z jej jedzenia albo zacząć uprawiać paprykę w swoim ogródku, na działce czy na balkonie.

Kiedy siać paprykę, a potem sadzić? Czas na rozsadę

Własne uprawy od czasu pandemii cieszą się większą popularnością. Warzywa pozyskujemy taniej i niezależnie od cen czy dostaw w sklepach. Może własna uprawa papryki?

Papryka, podobnie jak pomidor, lubi ciepło i źle reaguje na przymrozki. Zaczynamy od siewu nasion do małych doniczek lub rozsadników np. na domowym parapecie. Tu nasiona wzejdą bez ryzyka przemarznięcia. Wymogi temperatury, które wskazują plantatorzy:

  • do kiełkowania 22-25°C
  • do wschodów 20-22°C

Praktycy podpowiadają, że przygotowanie dobrej rozsady papryki wymaga okresu 7-8 tygodni, dlatego za wysiew powinniśmy zabrać się w połowie marca. W gruntowej uprawie papryki, rozsadę sadzi się na miejsca stałe dopiero pod koniec maja, a nawet na początku czerwca, radzi Stowarzyszenie LGD „Razem dla Radomki” na stronie Papryka Przytycka.

Jak wspomnieliśmy, papryka to roślina ciepłolubna. Optymalna temperatura powietrza dla jej wzrostu i rozwoju wynosi 19-27 stopni Celsjusza w dzień i 16-18 stopni C w nocy. Najlepiej, gdyby temperatura gleby była zbliżona do temperatury powietrza.

Dlatego na działki i do ogródków warto wstawić nawet niewielką szklarnię, choć ci, którzy uprawiają ją w gruncie bez osłony, podpowiadają, by wysadzać paprykę na początku czerwca. Potrafi tu owocować nawet lepiej niż w tunelu.

W przypadku balkonów częściowo osłoniętych balustradami i bocznymi ściankami, warunki sprzyjające, bo osłonięte od wiatru.

Papryka wymaga długiego naświetlania dobowego, światła intensywnego.

Korzystne sąsiedztwo dla papryki to ogórki, pomidory i kalarepa, niekorzystnie wpływa na nią towarzystwo fasoli oraz roślin krzyżowych i kapustnych, ponieważ – jak podaje Centrum Doradztwa Rolniczego – opóźniają jej kwitnienie.

Kiedy papryka jest dojrzała i można ją zbierać z krzaczków?

Słodkie odmiany papryki zbieramy, gdy są wyrośnięte, ale jeszcze zielone lub podobnie jak owoce odmian ostrych, gdy są intensywnie czerwone.

Zgodnie z zaleceniami rolników uprawiających paprykę z rejonu radomskiego:

Owoce odmian słodkich zebrane w fazie dojrzałości użytkowej (zielone) można przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze 0-2 stopni C, wilgotności powietrza wynoszącej 85-90% i silnym obiegu powietrza przez okres 6 tygodni. Owoce papryki ostrej suszy się w pomieszczeniach suchych i ciepłych i miele na proszek, radzi paprykowe stowarzyszenie.

Najważniejsze zasady uprawy papryki w pigułce. Unikniesz błędów

  • Nie siej papryki do gruntu, uprawiamy ją z rozsady.
  • Nie spiesz się z wysadzeniem papryki do gruntu, lubi ciepło.
  • Papryka lubi ciepło, słoneczne stanowisko, nagrzaną glebę. Gdy jest chłodno i deszczowo- rośnie słabiej.
  • Może być uprawiana na stanowisku po większości warzyw, jednak nie po sobie samej.
  • Korzystne jest sadzenie papryki po roślinach liściowych, gdyż sama należy do roślin owocowych.
  • Najlepiej rośnie na glebach o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,8).
  • Co kilka lat można stosować wysokie dawki wapna nawozowego (do 3500 mg Ca/dm3), co ogranicza rozwój chorób naczyniowych.
  • Papryka wymaga podwiązywania.

Krótka historia uprawy papryki w Polsce

Rozwój uprawy papryki w Polsce nastąpił dopiero ok. 40 lat temu. Zagłębiem jej uprawy jest rejon radomski. Pierwsze uprawy papryki zostały ulokowane na terenie gminy Przytyk, a prekursorem jej uprawy był Antoni Kwietniewski. Sprowadził do Polski paprykę w 1982 roku. Papryka przytycka w 2011 roku trafiła na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW.

Po kilku latach intensywnego rozwoju „paprykowego zagłębia” (w gminach Przytyk, Zakrzew, Jedlińsk, Wolanów oraz w powiecie przysuskim i białobrzeskim) nastąpił okres stagnacji związany z problemem ze skupem.

W latach 80. papryka była najbardziej dochodową uprawą i prawie cała produkcja sprzedawana była na rynkach hurtowych i w detalu. Drewniane konstrukcje tuneli były stosunkowo tanią inwestycją i łatwą do wykonania przez każdego rolnika. Sukces ekonomiczny tej uprawy w latach 80. spowodował bardzo szybki wzrost uprawy papryki w całym regionie.

Paprykę w gruncie uprawia się na Lubelszczyźnie, w rejonie Sandomierza, Grudziądza i Igołomi.

Źródła:

  • Stowarzyszenie LGD „Razem dla Radomki” Papryka Przytycka
  • Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, Technologie uprawy wybranych gatunków warzyw w systemie polowym: papryka, pomidor
  • Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.