Na takie formy wsparcia mogą liczyć hodowcy świń. Program „Locha plus” pod znakiem zapytania

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Resort rolnictwa przedstawił, na jakie formy pomocy mogą liczyć hodowcy świń.
Resort rolnictwa przedstawił, na jakie formy pomocy mogą liczyć hodowcy świń. 123rf/stramyk/zdjęcie ilustracyjne
Od dłuższego czasu producenci trzody chlewnej zwracają uwagę na kryzys w branży. Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała o dopłaty do loch i prosiąt. To, czy program „Locha plus” powróci, zależy od środków w budżecie. Na ten moment resort rolnictwa przedstawił obowiązujące formy wsparcia w zakresie utrzymania świń.

Spis treści

Czy w 2024 roku powróci „Locha plus”?

W marcu 2024 roku poseł Andrzej Grzyb z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił w interpelacji uwagę na trudną sytuację hodowców trzody. Jak pisaliśmy na Strefie Agro, do pytań o wznowienie dopłat odniósł się wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Decyzja w sprawie wznowienia programu pomocy dla producentów świń „Locha plus” zostanie podjęta po wyasygnowaniu środków w budżecie państwa na jego sfinansowanie, widniało w odpowiedzi.

Pomoc dla producentów świń w takiej formie

O dopłaty do loch i prosiąt zaapelowała również KRIR. W odpowiedzi na wniosek, ministerstwo rolnictwa wskazało, że na ten moment obowiązuje kilka form wsparcia. Oto lista:

  • preferencyjne kredyty na utrzymanie płynności finansowej (linia UP),
  • dopłaty do oprocentowania kredytów m.in. na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej,
  • refundacja części wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją.

Dla kogo kredyt z linii UP?

Resort rolnictwa przypomina, że kredytów udzielają banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, skorzystać można z nich do 30 czerwca 2024 roku. Pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z działalnością rolniczą lub bieżące nakłady przyczyniające się do poprawy płynności pieniężnej.

Jak czytamy w odpowiedzi, kwota kredytów udzielonych producentowi rolnemu nie może przekroczyć kwoty:

  • 100 000 zł: gdy producent rolny prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym o powierzchni nie większej niż 50 ha użytków rolnych,
  • 200 000 zł: gdy producent rolny prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym o powierzchni powyżej 50 ha i nie większej niż 100 ha użytków rolnych,
  • 400 000 zł: gdy producent rolny prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych. Oprocentowanie należne bankowi płacone przez kredytobiorcę wynosi 2%.

Dopłaty do oprocentowania kredytów

Kolejną pomoc resort oferuje w zakresie dopłat do oprocentowania kredytów, które dotyczą m.in. realizacji inwestycji w gospodarstwach i działach specjalnych produkcji rolnej. Co istotne, kwota kredytu nie może przekroczyć:

  • 80 proc. wartości nakładów inwestycyjnych i wynosić więcej niż 5 mln zł (w przypadku inwestycji realizowanych w gospodarstwie rolnym),
  • 70 proc. wartości nakładów inwestycyjnych i wynosić więcej niż 8 mln zł (w przypadku inwestycji realizowanych w dziale specjalnym produkcji rolnej).

Oprocentowanie może być zmienne, ale nie może być większe niż stopa referencyjna WIBOR 3M, powiększona o nie więcej niż 2,5 punktu procentowego.

Oprocentowanie należne bankowi jest płacone przez kredytobiorcę w wysokości 0,67 oprocentowania płaconego bankowi, jednak nie mniej niż 3 proc., natomiast Agencja - w pozostałej części, zaznacza MRiRW.

Wydatki bioasekuracyjne. Kto może ubiegać się o pieniądze?

Hodowcy świń mogą dodatkowo ubiegać się o refundację części wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją. Chodzi m.in. o zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do zabiegów, produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej, obuwia ochronnego, a także zabezpieczenie budynków dla świń przed zwierzętami domowymi, czy też przebudowę lub remont pomieszczeń dla trzody.

Pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. O tym, kiedy rozpoczyna się nabór wniosków w danym roku, minister informuje najpóźniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia.

Źródła: KRIR, MRiRW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera