Powstała Krajowa Rada Wieprzowiny. Organizacje branżowe chcą razem walczyć o odbudowę pogłowia świń w Polsce

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Liczba świń 31 grudnia 2023 r. wynosiła 9 579 134 sztuki, wynika z Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, który prowadzi ARiMR.
Liczba świń 31 grudnia 2023 r. wynosiła 9 579 134 sztuki, wynika z Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, który prowadzi ARiMR. pixabay.com/iambee
- Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce - największe organizacje branżowe połączyły siły, aby skuteczniej reprezentować interesy polskich hodowców i przetwórców wieprzowiny - piszą przedstawiciele 7 organizacji związanych z branżą trzody chlewnej. Na początku 2024 roku powołali do życia Krajową Radę Wieprzowiny.

Pogłowie świń w Polsce pozostaje na niższym poziomie niż po zakończeniu II wojny światowej, przypominają związki branżowe. W 2022 roku dziennie likwidowano koło 24 stad trzody chlewnej. Wspólne działania mają skuteczniej zmieniać sytuację.

Krajowa Rada Wieprzowiny powołana do życia

- Można powiedzieć, że nasza inicjatywa jest wynikiem rozmów, jakie toczyły się od jesieni zeszłego roku z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - informuje Bartosz Czarnik, rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Pod Piotrkowem Trybunalskim 4 stycznia 2023 spotkali się przedstawiciele 7 organizacji związanych z branżą trzody chlewnej:

  • NSZZ Solidarność RI,
  • POLPIG,
  • POLSUS,
  • PZPNŚ,
  • Wieprz Polski,
  • Polskie Mięso,
  • UPEMI.

Podczas spotkania została powołana Krajowa Rada Wieprzowiny, której najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie strategii rozwoju branży trzody chlewnej, a w szczególności odbudowa pogłowia loch i krajowej produkcji prosiąt.

Krajowa Rada Wieprzowiny
Krajowa Rada Wieprzowiny nadesłane materiały prasowe KRW

- Naszym głównym celem jest to, aby obecne władze ministerstwa wzięły pod uwagę opinie najlepszych ekspertów w tym zakresie, a więc samych hodowców i przetwórców. To właśnie oni najlepiej wiedzą, jak sprawić, aby polska branża trzody chlewnej mogła się odrodzić.

Przedstawiciele sektora trzodziarskiego przekonują, że siłą polskiego rolnictwa są gospodarstwa rodzinne i to na nich chcą oprzeć odbudowę pogłowia loch i rozwój sektora.

- Przykłady zagraniczne pokazują, że proces rozwoju jest możliwy, nawet w dobie problemów z ASF. Dlatego jeśli to będzie możliwe, będziemy wykorzystywać rozwiązania innych lub tworzyli własne, które mogą lepiej być wykorzystane w Polsce.

Organizacje rolnicze deklarują, że KRW jest organem apolitycznym i będzie działać autonomicznie, tworząc własne niezależne struktury robocze, kierując się ustalonymi przez siebie kryteriami, zasadami i regulaminem. Do realizacji celów solidarnie będzie gromadzić niezbędne środki i zaplecze techniczne oraz wystąpi o finansowanie zewnętrzne, które ma wesprzeć realizację celów grupy. KRW pozostaje otwarta na współpracę z innymi organizacjami zainteresowanymi wspólnym działaniem na rzecz rozwoju sektora trzody chlewnej.

Teraz członkowie nowopowołanej rady liczą na szybkie rozpoczęcie rozmów ze stroną rządową, na początek chcą się spotkać z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.