Trwa nabór do projektu dla kobiet z terenów wiejskich działających na rzecz przyrody. Do wygrania wsparcie finansowe i 3 tysiące złotych

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Kobiety z terenów wiejskich, a konkretnie sołtyski i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich mogą starać się o dofinansowanie na działalność związaną z ochroną środowiska.
Kobiety z terenów wiejskich, a konkretnie sołtyski i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich mogą starać się o dofinansowanie na działalność związaną z ochroną środowiska. Piotr Smoliński/Polska Press
„Zakorzenione” to program edukacyjny skierowany do sołtysek i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, które mają pomysły na działania na rzecz środowiska w swoich miejscowościach. Projekt adresowany jest do mieszkanek województw z południowej i wschodniej Polski, Kaszub i wschodniej części Mazowsza. Program ma na celu wspieranie inicjatyw, które angażują lokalną społeczność w podejmowanie przedsięwzięć na rzecz przyrody i środowiska. Trzeba się spieszyć, bo nabór potrwa jeszcze do 2 lipca 2023.

Autorki wszystkich zakwalifikowanych projektów otrzymają wsparcie merytoryczne, a dodatkowo minimum 40 projektów zostanie dofinansowanych kwotą do 3 tysięcy złotych. W ramach programu odbędą się:

  • webinary,
  • konsultacje z ekspertami,
  • spotkania regionalne,
  • wydarzenia sieciujące liderki, organizacje i partnerów.

Kobiety dbają o swoje małe ojczyzny. To program dla nich

- Kobiety budują społeczny kapitał wsi, a naszą misją jest ich wspieranie i łączenie. Dla nich chcemy tworzyć przyjazną płaszczyznę inspiracji i wymiany. Zachęcamy do wspierania się nawzajem w realizacji działań. Współpraca i zrozumienie potrzeb swoich, ale i naszego otoczenia to najcenniejsza wartość programu – mówi Monika Roszak z Fundacji Roll-na.

Program „Zakorzenione” powstał z myślą o powrocie do tradycji i natury, ma inspirować do zadbania o najbliższe otoczenie, tak aby dawało radość i wytchnienie. Większa ilość zieleni ochroni przed suszą , da cień i spokój w upalne dni. Przydomowe ogródki znów mogą cieszyć feerią kolorów i zapachów, a jednocześnie stać się domem dla owadów i innych drobnych organizmów.

Program adresowany jest do liderek w województwach:

  • podlaskim,
  • lubelskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • małopolskim,
  • podkarpackim,
  • świętokrzyskim,
  • na Kaszubach,
  • we wschodniej części Mazowsza.

Dla kobiet działających lub chcących działać na rzecz środowiska naturalnego w swojej okolicy – sołtysek i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich.

- Sołtyski to osoby, które dbają o swoją mała ojczyznę, mieszkańców i wspólnotę, a dbanie o środowisko jest dla nich naturalne i oczywiste. Udział w Programie Zakorzenione pozwoli poznać im inne osoby, które dzielą podobne wartości. Otrzymane wsparcie merytoryczne I finansowe pozwoli na realizację ciekawych działań na rzecz środowiska z mieszkańcami i dla mieszkańców – mówi Marta Smejda, współzałożycielka grupy Sołtyski.

Liderki otrzymają wsparcie na różnych poziomach

Program podzielony jest na etapy. W pierwszej fazie do działań zostanie zaproszonych 80 liderek, które otrzymają wsparcie merytoryczne i edukacyjne dotyczące tego, jak współpracować z mieszkańcami i realizować akcje prośrodowiskowe. Wybrane projekty opracowane przez sołtyski i członkinie KGW otrzymają także wsparcie finansowe. Zostanie nim objętych nie mniej niż 40 inicjatyw.

Na kolejnym etapie do Programu „Zakorzenione” dołączą organizacje lokalne, które wezmą udział w działaniach edukacyjnych. 10 inicjatyw otrzyma wsparcie finansowe na działania prośrodowiskowe realizowane w lokalnych społecznościach.

Projekty realizowane będą od września do grudnia 2023 roku. W tym czasie uczestniczki otrzymują wsparcie merytoryczne i możliwość sieciowania z innymi liderkami i organizacjami. Czekają na nie:

  • spotkania online i na żywo - 6 webinarów i 6 spotkań ze specjalistami i specjalistkami,
  • indywidualnie konsultacje projektów z ekspertkami,
  • wsparcie w promocji działań,
  • doradztwo w zakresie budowania materiałów edukacyjnych.

Odbędą się również 3 spotkania regionalne dla liderek i 2 szkolenia ogólnopolskie, które pozwolą uczyć się od siebie wzajemnie.
Aby się zgłosić wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie nawzajem.pl. Program jest bezpłatny. Program realizowany jest przez Fundację Roll-na, grupę Sołtyski, Fundację Wspomagania Wsi oraz Fundację Polska z Natury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.