Plan Bezpieczeństwa Biologicznego. Do jutra trzeba dostosować gospodarstwo do wymogów bioasekuracji

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Główny Inspektorat Weterynarii przygotował 2 wzory PBB dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk oraz powyżej 300 sztuk średniorocznie.
Główny Inspektorat Weterynarii przygotował 2 wzory PBB dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk oraz powyżej 300 sztuk średniorocznie. pixabay.com/Hans
Do końca listopada 2021, czyli do jutra producenci trzody chlewnej powinni mieć przygotowane i zatwierdzone Plany Bezpieczeństwa Biologicznego. Dokumenty te są obowiązkowe przy przemieszczaniu świń w strefach objętych ograniczeniami z powodu ASF.

Według danych ARiMR z końca października 2021 roku systemie IRZ zarejestrowano 73 792 siedzib stad posiadających świnie. Zatwierdzenie planu bezpieczeństwa biologicznego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii stanowi jeden z wymogów umożliwiających uzyskanie pozwolenia na przemieszczanie świń i nie wymaga wydawania decyzji administracyjnych. Plan bezpieczeństwa nie będzie wymagany dla gospodarstw ze strefy niebieskiej (I).

Plan Bezpieczeństwa Biologicznego. Czym grozi niespełnienie wymogów bioasekuracji?

Według unijnego rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605 rolnicy posiadający gospodarstwa położone na obszarach objętych ograniczeniami II i III z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (w tzw. strefach czerwonej i różowej), którzy chcą przemieszczać zwierzęta poza strefy ASF, muszą w ramach obowiązujących zasad bioasekuracji sporządzić plan bezpieczeństwa biologicznego.

To też może Cię zainteresować

Co musi zawierać plan? Wprowadzono m.in. konieczność ogrodzenia budynków, gdzie są utrzymywane świnie. W planie musi znajdować się opis podstawowych czynności, które podejmuje się w gospodarstwie w celu ochrony przed wnikaniem wirusów afrykańskiego pomoru świń. Wielkopolska Izba Rolnicza wyjaśnia:

  • Brak planu bezpieczeństwa biologicznego - egzekwowany w pierwszej kolejności – o ile pierwszy transport trzody chlewnej będzie mógł odbyć się na starych zasadach, to już kolejne wysyłki świń nie wyjadą poza strefę!
  • Brak ogrodzenia – z uwagi na to, że nabór prowadzony przez ARiMR na pozyskanie środków przeznaczonych na sfinansowanie ogrodzenia jest w toku, wymóg ten obecnie nie będzie egzekwowany.

Kto pomoże w przygotowaniu Plany Bezpieczeństwa Biologicznego?

Pomoc można uzyskać od takich instytucji jak:

  • Główny Inspektorat Weterynarii oraz wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii,
  • Ośrodki Doradztwa Rolniczego,
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jej oddziały terenowe.

Na obszarze objętym ograniczeniami I (w strefie niebieskiej – ochronnej) właściciele trzody chlewnej muszą dysponować takim planem, jeśli sprzedają świnie lub pochodzące z nich mięso poza granice kraju.

Główny Inspektorat Weterynarii przygotował 2 wzory PBB dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk oraz powyżej 300 sztuk średniorocznie. Są one dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera